Doğru akü seçmenin 7 yolu

10 Mayıs 2018 Dergi: Mayıs-Haziran 2018

SADER Battery

Sadettin Ersoy

Off-grid solar projelerinin vazgeçilmezi enerji depolama araçlarını seçerken hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini SADER Battery Genel Müdürü Sadettin Ersoy açıkladı. 

 Son dönemde solar sektörünün off-grid çatı uygulamalara yönelmesiyle birlikte enerji depolama araçlarına ilgi arttı. Enerji depolama araçları off-grid solar projelerinin can damarı. Bu nedenle off-grid proje yapan firmalar enerji depolama aracı olan aküleri yakından takip etmeye başladı.

Off-grid projelerin sürdürülebilir ve verimli olabilmesi için akü seçimine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen SADER Battery Genel Müdürü Sadettin Ersoy, “Son yıllarda önemi ve yaşamımızdaki yeri daha da artan enerjinin depolanması konusunda karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri; doğru depolama aracı (AKÜ) seçiminde yapılan hatalar ve bundan kaynaklanan verimsizlik ve maddi kayıplardır” diye konuştu.

 Ersoy, özellikle off-grid uygulamalarının en büyük parçası olan kurşun-asit akü konusunda yararlanılması gereken kriterleri şöyle sıraladı;

 

  •          Kullanılacak akünün mutlak surette Derin Döngülü (DEEP CYCLE) olması gerekir. Araba aküsü, Standby aküler (UPS aküleri), Stasyoner aküler, yanlış ürün seçimine örnek ürünlerdir.

 

  •          Akünün derin döngülü yapıda olması için illa da jel olması şart değildir. AGM veya sulu tip aküler de derin döngülü olabilir. Buna dair pazarda güvenilir ürünler mevcuttur.

 

  •          Seçilen akünün üreticisine bakılmalıdır. Derin döngülü akü üreten ve ürünleri pazarda yeterli güveni sağlamış üreticiler tercih edilmelidir. Bu meyanda pazara yeni giren ve yeterli ulusal veya uluslararası referansları bulunmayan ürünlere temkinli yaklaşılmalıdır.

 

  •          Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki; kurşun-asit akülerin en yüksek verimi sağlayabildikleri nokta; “yarı yarıya boşaltarak” kullanıldığı noktadır. Literatürde bunun tanımı %50 DOD’dir.  Bunu dikkate aldığımızda şunu önerebiliriz: Sistemin ihtiyacı olan enerjinin hesaplamasında bulunan toplam tüketim kapasitesi örneğin 100Ah ise alınması gereken akünün kapasitesi 200Ah olmalıdır. 

 

  •          Akünün doldur-boşalt sayısı (döngü sayısı = cycle number) direkt olarak onun ömrünü belirleyen bir faktördür. Bu sebeple ekonomik olarak kabul edilebilir ömür süresi için %50 DOD’de 1.000 Döngü (cycle) makuldür. Bunu sağlayan akülerin tercih edilmesi doğru bir karar olacaktır.

 

  •          Döngü sayısının kataloglarda beyan edilmesi de bir diğer önemli noktadır. Döngü sayısının yüksekliği kadar o değeri kataloğunda beyan eden üreticinin güvenilirliği de önemlidir. Çünkü her beyan maalesef gerçeği yansıtmamaktadır.

 

  •          Derin Döngülü akülerde garanti süresi 2 yıldan az olmamalıdır.  


Slider Altına