Türkiye’nin ilk güneş enerjili otogarı olan Muğla Menteşe Otogarı açıldı

28 Mart 2019 Dergi: Mart-Nisan 2019

Ankara Solar

Türkiye’nin ilk güneş enerjili otogarı olmasının yanı sıra Türkiye’nin en büyük binaya entegre güneş enerjisi (BIPV) sistemine sahip olan Muğla Menteşe Otogarı açıldı. Projede kullanılan özel niteliklere sahip güneş panelleri Ankara Solar tarafından üretildi.

Artan enerji ihtiyacı ile birlikte azalan enerji kaynaklarına alternatif olarak ortaya çıkan yenilenebilir enerji kaynaklarından istifade etmek, temiz bir geleceğin de garantisi. Bu anlayış içerisinde, Türkiye’nin en büyük projelerinden birine imza atıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve uygulanan bu proje Ankara Solar tarafından gerçekleştirildi. Pek çok açıdan bir ilk ve tek olan proje, yeni nesil yenilenebilir enerji uygulamaları için de örnek teşkil ediyor.

Muğla’nın şehir içi ve şehirlerarası trafiğinin azaltılması amacı ile yaklaşık 11 milyon Türk Lirası maliyetle inşası tamamlanan otogar, farklı mimari yapısı ile birlikte, binaya entegre güneş enerjisi sistemi ile örnek bir uygulama olarak 2019 yılının Şubat ayında açıldı. 19 bin 550 metrekarelik arsa üzerinde 4 bin 670 metrekare işletme alanı bulunan otogarda, 13 otobüs peronu, 13 mini-midibüs peronu, 80 araç, motosiklet, bisiklet park yerleri, kafeteryalar, bilet satış birimleri, büfeler, açık, kapalı bekleme alanları, kültürel aktivite alanları yer alıyor. Otogarın çatısı ise 3 bin 8 yüz kırk metrekare alana sahip.

Proje kapsamında ullanılan solar paneller, uygulanan teknik ve oluşan kapasite ile farklı bir uygulama gerçekleştirildi. Otogarın 3 bin 840 metrekarelik çatısı üzerine yerleştirilen bin 760 panel solar panel sayesinde, otogar ve otogara ait tüm hizmet alanlarının elektrik ihtiyacının yüzde 80’i karşılanabilecek. 290,40 kWp elektrik üretme kapasitesine sahip bin 760 şeffaf solar panel, Ankara Solar tarafından, projede istenilen ölçü ve niteliklerde, özel olarak imal edildi. 165W Monokristal solar panel kullanılan projede, yarı şeffaf tercih ile iç aydınlatmada da ayrıca tasarruf edilmesi sağlandı. Bina çatısının mimari yapısı, estetik ve peyzaj dikkate alınarak özel olarak hazırlanan paneller, bina çatısına titizlikle yerleştirildi. Böylelikle Türkiye’nin en büyük binaya entegre güneş enerjisi (BIPV) projesi de hayat bulmuş oldu.

Türkiye’deki ilk binaya entegre güneş enerjisi (BIPV) 2017 yılında Edirne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binası projesinde kullanılmıştı. Bu projede kullanılan solar paneller yine Ankara Solar firması tarafından üretilmişti.

Fosil yakıtların, yer altı kaynaklarının ve diğer hammaddeye dayılı enerji kaynaklarının giderek tükendiği göz önüne alındığında, olası enerji krizlerinden kamusal hizmet veren bir alanın etkilenmemesi için ciddi bir önlem alınmış oldu. Türkiye’nin ilklere sahip örnek projesinde yapılan uygulama sayesinde, Muğla Menteşe Otogarı’nın çatısında yaklaşık 320 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak ölçüde elektrik üretilecek. Kendi çatısından üretilen elektrik, Muğla Menteşe Otogarı’nın enerji ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayacak. Çatı üzerine monte edilen paneller aynı zamanda 96 metre boyunda, 40 metre eninde olan 3840 metrekarelik çatı için yapı malzemesi görevi de gördüğünden, çatı kaplaması için kullanılması gereken yapı malzemelerinden de tasarruf sağlandı. Tamamen yerli üretim olan 165 W gücündeki  bin 760 panelin toplam elektrik üretim kapasitesi 290,40 kWp olarak ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak. Ayrıca çevre dostu elektrik üretimi ile karbon salınımın azaltılmasına da destek verilecek.

Bir otogara uygulanan ilk güneş enerjisi projesi olması hasebi ile bu proje, sonraki büyük projeler için somut, gözlemlenebilir bir örnek. Projede elde edilen başarı sayesinde, kamu kurumları, ticari kuruluşlar, üniversite, vakıf, dernek gibi büyük alanlara sahip kompleks binalar inşa edeceklerin, yenilenebilir enerji kaynaklarından istifade etmeye yönelimlerinin artması bekleniyor.