WindEnergy Hamburg: Küresel Enerji Dönüşümüne Yeni Bir İvme Kazandırdı

01 Eki 2018

WindEnergy Hamburg

WindEnergy Hamburg Rüzgâr Enerjisi Fuarı, 25-28 Eylül 2018 tarihleri arasında Hamburg’ta 40 ülkeden 1.482 katılımcı kuruluş ile 100 ülkeden gelen 35.000 endüstri profesyonelini bir araya getirdi.

Bu yıl WindEnergy fuarının uluslararası katılımcıların payı yüzde 50'nin üzerinde arttı (2016'da yüzde 44 idi). Benzer biçimde uluslararası ziyaretçilerin payı da yüzde 45'e yükseldi. Avrupa, Amerika ve Asya'dan gelen 16 rüzgâr türbini üreticisi dahil, endüstrinin tüm başat oyuncuları fuarda yerini aldı. Bu yıl fuarda öne çıkan başlıklar arasında Dinamik Pazarlar, Maliyet Etkinliği ve Akıllı Enerji vardı ve bu başlıklar altında küresel çapta genişleyen rüzgâr endüstrisindeki mevcut gelişmelere dikkat çekildi.

Hamburg Messe Fuar ve Kongre Başkanı ve CEO'su Bernd Aufderheide, "WindEnergy Hamburg, rüzgâr enerjisi sektörünün tek küresel endüstri etkinliğidir. Enerji dönüşümü dünyanın dört bir yanında ivme kazanıyor ve rüzgâr pazarı gittikçe daha fazla dinamik bir büyüme sergiliyor, bu nedenle bilgi ve fikirleri paylaşma ve bilgi sahibi olma konusunda ilgi her zamankinden daha güçlü. WindEnergy Hamburg ile paralel olarak, Küresel WindEurope konferansı da Hamburg Messe fuar merkezinde gerçekleştirildi. Her iki etkinlik de Küresel Rüzgâr Zirvesi 2018'i çatısını oluşturdu” dedi.

WindEurope CEO'su Giles Dickson: “WindEurope 2018 konferansı büyük bir başarıydı. Küresel Rüzgâr Zirvesi 2018, WindEnergy Hamburg fuarını ve WindEurope global on ve offshore konferansını bir çatı altında topladı. İki etkinliğin ortak konumu ve entegrasyonu ile rüzgâr endüstrisindeki farklı oyuncular arasındaki etkileşimi artırdı. 2000'den fazla konferans delegesi, sektörün karşı karşıya olduğu kilit meseleleri irdeledi. Rüzgârın coğrafi olarak, teknolojik ve finansal açılardan nasıl yeni bir zemine kaydığını inceledik. AB İklim ve Enerji Komisyonu Üyesi Miguel Arias Cañete, IEA İcra Direktörü Fatih Birol ve Avrupa Enerji Bakanları gibi çok üst düzey konuşmacılarımız vardı” dedi.

Fuarda yapılan bir ankette, ziyaretçilerinin yüzde 96'sı beklentilerin tam olarak karşılandığını söyledi. Ziyaretçiler bu fuara katılmanın en önemli nedenlerinin yeni iş ilişkileri kurmak, mevcut olanları canlandırmak, yeni ürün ve trendler hakkında bilgi almak olduğunu belirtti. Amerika Birleşik Devletleri veya Pakistan gibi ülkelerden gelen 40 ulusal delegasyonun yanı sıra enerji bakanları ve birçok ülkenin diğer üst düzey temsilcileri de, küresel rüzgâr pazarları için bu bilgi paylaşım platformunun önemini vurguladı.

Gelecek WindEnergy Hamburg Fuarı, iki yıl sonra 22-25 Eylül 2020 tarihleri arasında Hamburg Fuar ve Kongre Kompleksinde yapılacak. Fuar çerçevesinde yine WindEurope Konferansı yer alacak.

Almanya’da otuz yıldır düzenlenen bir diğer rüzgâr enerjisi fuarı HusumWind ise 10 - 13 Eylül 2019 tarihleri arasında Husum’da yapılacak.