Türkiye, güneş enerjisinde Avrupa üçüncüsü oldu

28 Eylül 2017 Dergi: Eylül-Ekim 2017

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017’in ilk altı ayında 566 MW artarak toplamda 1.505 MW’a ulaştı. Böylelikle Türkiye bu dönemde gerçekleşen kurulu güç artışında Almanya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı oldu. Türkiye aynı sıralamada küresel ölçekte ise ilk 10’a girdi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, Türkiye’nin özellikle son iki yılda güneş enerjisinde yüksek büyüme eğilimi yakaladığını, bu eğilimin yılın ikinci yarısında da süreceğini kaydetti. Kaleli Türkiye’nin yıl sonunda güneş enerjisinde 2 bin MW’a yakın bir kurulu güce ulaşacağını ve küresel ölçekte yakaladığı konumunu sürdüreceğini öngördüklerini ifade etti. Kaleli, sektörde şimdiye kadar gerçekleşen büyümenin ağırlıklı olarak lisanssız güneş enerjisi yatırımlarından kaynaklandığını belirterek, “Bundan sonraki süreçte kalan lisanslı projelerin de hızla devreye girecek olması, çatı üstü güneş enerjisi kurulumlarını yaygınlaştıracak yasal düzenlemelerin tamamlanması ile bu pazarın da açılması ve YEKA modeli kapsamında Konya, Karapınar bölgesinde 1000 MW güce sahip olacak güneş enerjisi santrali kurulumların da hayata geçmesi gibi gelişmeler sayesinde büyüme alanları çeşitlenecek” dedi.

Kaleli, güneş enerjisinin bu yılın Nisan ayında açıklanan Milli Enerji ve Maden Politikası’nın da önemli bileşenlerinden biri olduğunu vurgularken, açıklanan bu politika ile Türkiye enerji yönetiminin 2023 yılı için güneş enerjisinde 10 GW’lık kurulu güç hedefi getirdiğini de hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Türkiye güneş enerjisinde sahip olduğu muazzam potansiyel ve yakaladığı yüksek büyüme rakamları ile bu alanda çok büyük bilgi birikimi ve nitelikli insan gücüne kavuşmuş durumda.

Türkiye güneş enerjisi sektörü ülkemizin enerji bağımsızlığına ve arz güvenliğine önemli katkılarda bulunmaya başlamıştır. Hızla gelişmeye başlamış olan güneş enerjisi sanayimizdeki yerlilik oranları da Sn. Bakanımız Berat Albayrak’ın mimarı olduğu ve gerçekleştirilmesini büyük ölçekte desteklediği YEKA projeleri kapsamında yapılacak yatırımlar, yerli sanayicilerimizin kurmuş olduğu panel üretim fabrikaları ve yeni planlanan hücre üretim tesisleri ile daha da artacaktır. Bu gelişme birçok farklı alanda nitelikli yerli istihdam artışı ve Ar-Ge projelerini de beraberinde getirecektir”.

Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2016’nın Haziran ayında 555,3 MW’a, 2016’nın sonunda ise 938,6 MW’a yükselmişti. Haziran ayı sonu itibari ile Türkiye’de güneşten elektrik üretilen şehir sayısı da 61’e ulaşmış durumda.

 Slider Altına