Soyak Enerji’den jeotermal yatırımı

13 Ocak 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017

Konut, enerji, çimento ve döküm sektörlerinde faaliyet gösteren Soyak Holding, enerji alanındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Soyak Holding bünyesindeki Soyak Enerji, hidroelektrik santrali yatırımlarından sonra, jeotermal elektrik santralleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyor.

Jeotermal yatırımlarına Manisa Alaşehir’de bulunan işletme ruhsatlı sahasında 10,5 MW kurulu güçle başlayan Soyak Enerji, 2018 yılında bu yatırımını devreye almayı planlıyor. Mis 1 Jeotermal Enerji Santrali için, Ağustos 2016 itibarıyla üretim lisansı alındı, temel tasarım çalışmaları da tamamlanarak proje finansmanı sağlandı. Soyak Enerji, bu saha üzerinde jeotermal kurulu gücünü yükselterek 2020 yılının sonuna kadar toplam 200 milyon dolar yatırım yaparak jeotermal alanında toplam 60 MW’a ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’deki enerji talebinin dünya ortalamasının neredeyse 3 katı hızla artarak 10 sene içinde bugünkü kapasitesinin 2 katı olacağı düşünüldüğünde yapılan her yerli yatırımın sektörde büyük önemi bulunuyor. Bu bağlamda Soyak Enerji, Türkiye’nin 100 milyar dolarlık enerji yatırımı planladığı önümüzdeki 10 yıl içerisinde, sektörde faaliyet gösteren ve ülkenin sürdürülebilir geleceğine yatırım yapan oyunculardan biri olmaya devam edecek.  Slider Altına