Solar İstanbul, Yeni Yerinde Yeni Tarihinde

29 Eylül 2020 Dergi:

Güneş enerjisi, enerji depolama, elektrikli ulaşım ve dijitalleşme fuar ve konferansı Solar İstanbul, 22-25 Eylül 2021’de, İstanbul Fuar Merkezi’nin yenilenen holleri 6 ve 7. Hollerde düzenlenecek.
Solar İstanbul, TG EXPO organizatörlüğünde; GENSED, GÜNDER ve GÜYAD’ın stratejik partnerliği ve T.C.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile düzenleniyor.
Güneş enerjisi üzerine eğitimler ve yuvarlak masa toplantılarının da gerçekleşeceği Solar İstanbul’da, uluslararası bir konferans da fuara paralel olarak organize edilecek Uluslararası oturumlarda alanında lider, dünyaca ünlü, ilham veren konuşmacılar bilgi ve birikimlerini dinleyicilerle paylaşacak. Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası portallar, dernekler ve dergilerle güçlü bir iş birliği içinde olan Solar İstanbul; hedef ülkelerden düzenlenecek alım heyeti programıyla da dünya çapında yerli ve yabancı yatırımcının çekim merkezi haline gelecek.

Neden Güneş Enerjisi?

  • 2024 yılına gelindiğinde Türkiye, dünya yenilenebilir enerji sıralamasında 12. sıraya yükselecek. Böylece Türkiye, Avrupa’da en fazla yenilenebilir enerji gücü bulunan ülkeler arasında ilk 5’te yer alacak.
  • 2023 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının %30’a yükselmesi ve Türkiye’nin güneşte kurulu gücünün 5.000 MW olması öngörülüyor.
  • Güneş ve rüzgâr enerjisi üretiminde 60.000 MW’ın devreye girebileceğinin öngörüldüğü 2026’da, 600 megavatlık batarya depolama sisteminin gerekli olacağı hesaplanıyor.
  • Türkiye'de elektrikli araç sayısının 2030'da 2,5 milyona ve şarj istasyonu sayısının da 1 milyona ulaşması planlanıyor.
  • Fotovoltaik panel üretim maliyetleri, 2030 yılına kadar %58 oranında azalacak. 2035 yılından itibaren ise güneş fotovoltaik panel (FVP) sistemlerinin kurulu güç kapasitesinin, elektrik üretimi kaynakları arasında ilk sırayı alacağı öngörülüyor.

Bir önceki fuarda 30’dan fazla ülkeden 83 katılımcı kuruluş ve 3.000’in üzerinde sektör profesyoneli bir araya geldi, 4206 m2 Fuar Alanında yeni ürün ve teknolojiler sergilendi.Slider Altına