SMA Solar, Son Finansal Tablolarıyla Koronavirüs Krizine Rağmen Güçlü Büyüme Açıkladı

24 Kasım 2020 Dergi: Ekim-Aralık 2020

SMA Solar, 2020’nin üçüncü çeyreği sonu itibarıyla finansal verilerini açıkladı. Buna göre şirket, toplam 10.7 GW’lık invertör satışı ile bir önceki seneye göre %23’lük bir artış göstererek €774 Milyon € ciro elde etti. 

SMA Solar’dan yapılan açıklamaya göre; evsel ve ticari segment çözümlerinin yanı sıra büyük ölçekli projelerin de satışlara büyük etkisi olduğu vurgulandı. 

SMA Solar’ın 2020 1. ve 3. çeyrek verilerinde öne çıkanlar şöyle: 

  • Toplam invertör satışı 10.7 GW (Q1-Q3 2019: 7.5 GW)
  • Önceki senenin aynı dönemine göre €774 milyon artış (Q1-Q3 2019: €631 milyon) ve FAVÖK (Faiz-Amortisman-Vergi-Öncesi-Kâr)’ta €41 milyon (Q1-Q3 2019: €26 milyon)
  • %43‘lük öz sermaye oranı ile finansal istikrar (Aralık 31, 2019: 38%)
  • Koronavirüs krizine rağmen kesinleşen satışlara ilaveten alınan siparişler €792 milyon mertebesine ulaştı.
  • 2020 yılı satış ve kazanç hedefleri SMA Yönetim Kurulu tarafından onayladı.  


SMA CEO’su Jürgen Reinert, “Küresel koronavirüs krizinin etkileri, SMA için de büyük zorluklar yarattı” dedi ve ekledi: “Bu nedenle, azalan pazara rağmen, satışlarda ve kazançlarda kayda değer bir büyüme sağladığımız ve böylece önemli bir pazar payı elde ettiğimiz için çok memnunum. Bu, hem çalışanlarımızın güçlü bağlılığı hem de müşteri ve tedarikçilerimizle sürekli yakın işbirliğimiz sayesinde olmuştur. Her an hızlı geri dönüş sağlamaya devam edebilmek için koronavirüs krizinin gelişimini çok yakından takip ediyoruz. Daha önce olduğu gibi, Yönetim Kurulu, SMA’nın satış ve kazanç beklentilerinin bu mali yılda da gerçekleşeceğine inanıyor. Uzun vadede, ekonominin daha fazla sürdürülebilirliğe ve en önemlisi iklim değişikliklerine yönelik yeniden küresel yapılandırılmasında, SMA için büyük bir potansiyel görüyoruz. Almanya bu konuda iyi bir örnek oluşturmalı. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanununda yapılacak olan değişiklik, fotovoltaik kapasitesinin acilen ihtiyaç duyulan kurulumlarda hızlandırılması yönünde olmalıdır. Burada, ekonomik, temiz ve sürdürülebilir enerjinin, evsel ve ticari kullanıcılar tarafından öztüketimini daha fazla desteklemek önemli bir rol oynuyor.”

SMA Hakkında
Fotovoltaik sistem teknolojilerinin ve enerji çözümlerinin önde gelen küresel uzmanı olan SMA, yenilenebilir, dağıtık ve dijital enerji kaynağı için standartları belirliyor. Her boyuttaki fotovoltaik uygulamalar için yenilikçi çözümler ve benzersiz hizmet, dünya çapındaki müşterilerine enerji ihtiyaçlarını karşılamakta daha fazla bağımsızlık sunuyor. Ortakları ve müşterileriyle kurduğu işbirliği sayesinde SMA kendine yeten, dağıtık ve yenilenebilir enerji teminini garantiliyor.

www.SMA.com.tr