Siemens Türkiye, Ürün ve Çözümleriyle 360 Milyon TL’lik Enerji Tasarrufu Sağlıyor

11 Ocak 2021 Dergi: Ocak-Şubat 2021

Siemens Türkiye, 2023 karbon nötr olma hedefi kapsamında son beş yılda attığı adımlarla yüzde 20 enerji tasarrufu elde ederken, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerle de her yıl ortalama 360 milyon TL’lik tasarruf sağladığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Siemens Türkiye, 2023 yılında karbon nötr olma hedefi kapsamında enerji verimliliği ve tasarrufu projelerine ivme kattı. Siemens Türkiye, müşterilerine ve paydaşlarına sunduğu destek, çözüm ve hizmetler yoluyla yılda ortalama 360 milyon TL’lik enerji tasarrufu elde edilmesini sağlıyor. Ayrıca, son beş yılda yapılan yatırımlarla Siemens Türkiye Kartal ve Gebze kampüslerinde yüzde 20 oranında enerji verimliliği sağlandı. 2015 yılından bugüne kadar karbon emisyonunu yüzde 39 oranında azaltan Siemens Türkiye, 2021 yılında ise bu oranı yüzde 63’e çıkarmayı hedefliyor.  

Siemens Türkiye, enerji verimliliği sağlayan çözümleri ve sahip olduğu bilgi birikimi ile enerji tasarrufuna önemli bir katkı sağlıyor. 2020 yılı sonuna kadar 386 kişiye enerji yöneticisi eğitimi veren Siemens Türkiye, 17 ayrı ISO 50001 enerji yönetim sistem kurulumu, 124 detaylı enerji etüdü ve 142 ayrı teşvik danışmanlığıyla yıllık ortalama 360 milyon TL’lik tasarruf sağlandı. Siemens Türkiye, müşterilerine sunduğu hizmetler ve Siemens çözümlerinin entegrasyonuyla enerji verimliliğine katkı sağlarken, kendi kampüslerinde uyguladığı projelerle de enerji verimliliğini hayata geçiriyor.   

Siemens Türkiye yüzde 100 yeşil enerjiye geçti 

Siemens Türkiye, Kartal ve Gebze’de bulunan kampüslerinde yüzde 100 yeşil enerjiye geçiş sağlayarak 2023 yılında karbon nötr olma hedefinde önemli bir adım daha attı. Siemens Türkiye, Kartal kampüsünde hayata geçirdiği Kartal Yeniden Projesi ile bina ve altyapı renovasyonu sayesinde 1100 ton, filo yönetiminde daha az yakıt kullanarak 625 ton, yüzde 100 yeşil enerjiye geçişle de 3532 ton karbon salımı tasarrufu sağladı. Ege Orman Vakfı ile kurulan 5 bin ağaçlık Siemens Ormanı ile 2050 ton karbon salımının da önüne geçen Siemens Türkiye’nin kendi kampüslerinde hayata geçirdiği bu projeler yoluyla karbon salınımı tasarrufu 7307 tona ulaştı. 

GeleceğeSiemens-Turkiye-Hüseyin-Gelis değer yaratmak için çalışmalıyız

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, sürdürülebilir bir geleceğin önemine dikkat çekerek, “İçinde bulunduğumuz pandemi bizlere bir kere daha gösterdi ki, sorumluluk sahibi bir şekilde değer yaratmanın tek yolu sürdürülebilir bir gelecek inşa etmekten geçiyor. Bunun için atacağımız her adım, gezegenimizi daha temiz ve daha verimli kılacak. Bunun için bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz her proje ve kendimize koyduğumuz her hedef bizi sürdürülebilir bir gelecek inşa etme misyonumuza daha da yakınlaştırıyor. 2023 yılında karbon nötr olma hedefimiz de bu sorumluluk bilincimizin önemli bir parçasını oluşturuyor” dedi. Slider Altına