Siemens Energy ve Air Liquide Sürdürülebilir Hidrojen Üretiminde Güçlerini Birleştiriyor

08 Şubat 2021 Dergi: Ocak-Şubat 2021

Global enerji şirketleri Siemens Energy ve Air Liquide sürdürülebilir hidrojen üretimi alanında Avrupa’da ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Fransız ve Alman hükümetleri tarafından desteklenen bu işbirliğiyle iki şirket, elektroliz teknolojisindeki uzmanlıklarını birleştirecek. Büyük ölçekli endüstriyel hidrojen projelerinin oluşturulmasıyla sürdürülebilir bir enerji geleceği yaratmayı hedefleyen işbirliği kapsamında Ar-Ge faaliyetleri de yürütülecek.

Avrupa Birliği’nin karbondioksit salımını azaltma hedefleri doğrultusunda kritik önem taşıyan hidrojen üretimi, enerji şirketlerini harekete geçirdi. Son olarak Siemens Energy ve Air Liquide arasında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde iki şirket, hızla artan talebi karşılamak, maliyetleri düşürmek ve sürdürülebilir hidrojen üretimini hızlandırmak için güçlerini birleştirdi. Fransız ve Alman hükümetleri tarafından da desteklenen ve finanse edilen işbirliği Avrupa Yeşil Anlaşması, Avrupa Birliği Hidrojen Stratejisi ve Fransız ve Alman Ulusal Hidrojen Stratejileri kapsamında yeni bir ekosistem yaratacak.

Avrupa’da sürdürülebilir bir hidrojen ekonomisi tesis etmeyi amaçlayan işbirliğinin ilk adımı Fransa’daki 200 MW kapasiteli Normandiya Projesi olacak. Normandiya Projesi niteliği bakımından örnek teşkil edecek ve Avrupa’nın en iddialı yenilenebilir enerjiden hidrojen üretimi projelerinden olacak.

İşbirliğine ilişkin açıklamada bulunan Siemens Energy CEO'su Christian Bruch, “Sürdürülebilir bir hidrojen ekonomisi inşa etmek, enerji piyasasındaki çerçeve koşulların değiştirilmesini gerektiriyor. Bu pazarı şekillendirebileceğimiz ortaklıkları ve iş birliklerini değerlendirmeliyiz. Air Liquide ile birlikte yenilikçi çözümler yaratmayı çok önemli buluyoruz. Teknolojiyi sanayileştirecek ve sürdürülebilir şekilde üretilen hidrojeni Avrupa’da bir başarı hikayesine dönüştüreceğiz” dedi.

Air Liquide Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Benoît Potier, hidrojenin enerji geçişinde önemli bir sağlayıcı olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa'da hidrojen teknolojilerinde benzeri görülmemiş bir hızlanma söz konusu. Özellikle Fransa ve Almanya'da ölçek büyütme zamanı. Air Liquide ve Siemens Energy arasındaki ortaklık, rekabetçi fiyatlarla karbondan arındırılmış hidrojeni tedarik edebilen düşük karbonlu bir toplumdan oluşan, Avrupa’da bir ekosistem yaratılmasının yolunu açıyor. Bu Fransız-Alman işbirliğini dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulundu.