Rüzgâr ve Güneş Enerjisi İlk Defa Kalkınma Planı'na Girdi

07 Ekim 2016 Dergi:

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonu ile hazırlanan 2017-2019 Orta Vadeli Program bakanlığın internet sitesinde yayınlandı.

Program Başbakan Binali Yıldırım tarafından 4 Ekim 2016, Salı günü Çankaya Köşkü’nde düzenlenen basın toplantısı ile duyurulmuştu.

Programda, son üç dönemdir olduğu gibi yeşil büyüme’nin destekleneceği ifadeleri aynen yer alırken, "rüzgâr", "güneş" ve "elektrikli otomobil" kelimeleri ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınma planlarında ilk defa yer aldı.

Programda rüzgâr, güneş ve hidroelektrik tesislerinde kullanılan makine ve teçhizatın yurt içinde üretilmesine yönelik çalışmaların sürdürüleceği belirtildi.

Elektrikli otomobil imalatı konularında da Ar-Ge ve yatırım teşvik sistemi güçlendirilerek yurt içi üretim kapasitesinin artırılacağı hedefinin belirlendiği de programda yer aldı.

Bununla birlikte programa göre gelecek 2 yılda geri dönüşüm/geri kazanım yapılabilecek atıkların ekonomiye kazandırılması sağlanması hedeflenecek ve vergi politikası enerji verimliliğinin artırılması konusunda etkin bir araç olarak kullanılacak.

Uzay Ajansı kuruluyor

Programda dikkat çekici bir diğer hedef ise ulusal Uzay Ajansı’nın kurulacak olması oldu.

Programda göre ajansın kurulması ile uzay ve havacılık teknolojilerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi ile bu alanda ulusal kapasitenin artırılması hedefleniyor.

Bu hedef doğrultusunda uzay çalışmalarına yönelik teknolojik ürün yatırımları, prototip geliştirme süreçleri ve kümelenme çalışmaları kamu desteklerinde öncelikli alanlardan olacak.

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştıma Bakanı olduğu 2013 yılında katıldığı 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası Kapanış Töreni'nde yaptığı konuşmada uzayda güneş panelleri ile elektrik üretip, bu elektriği radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi geliştirmeyi hedeflediklerini söylemişti.

 

Kaynak: yesilekonomi.comSlider Altına