PowerCell, Soltech ile Yakıt Hücresi Çözümlerine İlişkin İşbirliği Anlaşması İmzaladı

12 Eylül 2020 Dergi:

PowerCell Sweden AB, Soltech Group ile iki şirketin güneş enerjisi ve yakıt hücreleri ürünlerini kapsayan, yerleşik enerji çözümlerinin ortak geliştirilmesini amaçlayan bir İskandinav işbirliği anlaşması imzaladı. İki şirketin ilk ortak projesi; Alstermo, Småland'daki Amokabel AB için enerji kaynağını güvence altına alacak yerleşik bir güç çözümüne ilişkin bir fizibilite çalışması olacak.
Soltech Group, İsveç'in güneş enerjisine dayanan lider enerji çözümleri tedarikçisidir ve güneş panellerinin çatılara ve bina cephelerine entegre edildiği bütünleşik çözümler geliştirir. İşbirliği anlaşmasının amacı, güneş enerjisi ve yakıt hücrelerinin bir kombinasyonuna dayalı sabit enerji çözümleri sunmak için iki şirketin uzmanlığını ve ürünlerini kullanmaktır. Hidrojen üretmek için güneş panellerinden gelen fazla enerji kullanılarak, güneş enerjisi depolanabilir ve gerektiğinde bir yakıt hücresinde tekrar elektriğe dönüştürülebilir.
İki şirketin Amokabel için gerçekleştireceği fizibilite çalışmasının amacı, hidrojen depolamayla birlikte güneş enerjisinin şirketin şebeke kapasitesi sorununu hafifletip hafifletemeyeceğini incelemektir. Amokabel büyüdükçe ve üretimini artırdıkça, mevcut şebekede güç eksikliği ile artan sorunlar yaşadı.
Şirketin Satış ve Satış Sonrası Direktörü Andreas Bodén; “Artan enerji ihtiyacı ve özellikle sürdürülebilir enerji, güneş enerjisi ve yakıt hücrelerinin kombinasyonunu son derece ilginç hale getiriyor. Bu nedenle, yerel olarak üretilen ve depolanan hidrojene dayalı sabit yakıt hücresi ile elektrik üretimi için büyük bir potansiyel görüyoruz” dedi.
Soltech CEO'su Stefan Ölander; “Bu işbirliği, tüm işletmelere ve kamu sektörüne şebeke kapasitesinin yetersizliği ile ilgili büyük sorunlarda yardımcı olma konusunda bir dönüm noktasıdır. Büyük fırsatlar görüyoruz ve PowerCell'in bizi ortakları olarak seçmesinden gurur ve mutluluk duyuyoruz ”dedi.