Pandemi, Çatılardaki Güneş Enerjisi Yatırımlarını Tetikleyecek mi?

11 Mart 2021 Dergi:

İngiltere’de güneş enerjisi için 2020, önemli bir yıldı. Sadece benzeri görülmemiş küresel salgın yüzünden değil, aynı zamanda sübvansiyonsuz güneş enerjisinin ilk tam takvim yılı olduğu için.

Hem pandemi, hem de sübvansiyonların olmaması zorluklarına rağmen, sektör iyi bir seyir gösterdi. Solar Media Ltd ve bir endüstri ticaret organı olan Solar Energy UK tarafından yapılan araştırmaya göre, 545 MW’lık yeni güneş PV kapasitesiyle 2019’a kıyasla 2020 yılı yeni kapasitede yıllık %27’lik bir artış görüldü.

Bunun %60’ı zemine monte PV sistemlerinden kaynaklanıyorken, %40’ı çoğunlukla ticari ve endüstriyel binaların çatılara monte edilen PV’lere aitti. Mayıs ayı itibarıyla, güneş enerjisinin İngiltere elektrik arzına katkısı %30’un üzerine çıktı, zirveye ulaştı.

Sektör ikinci yılına sübvansiyonsuz ve salgının yeni dalgasıyla girerken, ev renovasyonlarına ilgide dramatik bir artış görüldü. Yeni evden çalışma eğiliminden, özellikle de yükselen enerji faturalarından kaynaklanan bu trendin pazarı geliştirmesi bekleniyor. 

Pandeminin etkisi

Solar Energy UK CEO’su Chris Hewett, özellikle konut sektöründe, beklentilere kıyasla büyümenin yavaşlamasına rağmen, İngiltere'deki güneş enerjisinin “salgına dirençli” olduğunu söylüyor.

“Sektör, büyük ölçüde temelde yatan piyasa koşulları, teknolojide devam eden maliyet düşüşü ve kamu hizmeti ölçeğinde şebeke paritesine ulaşan sektör nedeniyle Eylül ayına kadar kilitlenme öncesi seviyelere geri döndü” diyor.

Solar Energy UK’e göre, geçen yıl konuşlandırılan 545 MW’nin 300 MW’sinin tümü ya tamamen yatırımcının risk aldığı projeler ya da kamu sektörü elektrik satın alma anlaşmaları doğrultusunda hayata geçti.

Hewett, “Hiç hükümet desteği yoktu, bu da güneş enerjisinin ekonomisinin bir boşalma noktasına geldiğini gösteriyor” dedi.

Düşük karbonlu standartlar organizasyonu olan MCS tarafından sağlanan verilere göre, 2020’nin ikinci yarısında her ay 3.000-4.000 PV kurulumu yapıldı.

Evlerinde oturan ve ‘aslında daha pandemi öncesine göre daha fazla enerji tüketiyorum’ diye düşünen çok daha fazla insan, pandemi sırasında ev tadilatlarına olan ilgisini artırdı, daha fazla insan, güneş enerjisini bir seçenek olarak gördü. 

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan bir analiz, evden çalışmanın evdeki enerji tüketimini ofiste çalışılan bir güne kıyasla %7 ila %23 oranında artırabileceğini buldu. Oranlardaki değişiklikler, ortalama ev büyüklüğü, ısıtma veya soğutma ihtiyaçları ve cihazların verimliliğindeki bölgesel farklılıklara bağlıydı.

Ayrıca, insanlar evden çalışmanın bu ekstra konut enerji tüketimi nedeniyle CO2 emisyonlarını artırabileceğini de gördü.

Pazarın yeni itici güçleri

Konut tipi, çatı üstü güneş enerjisi sektörünün bir başka itici gücü de, Birleşik Krallık Hükümeti’nin Haziran 2022’den itibaren yeni ev karbon emisyon hacimlerinde %31’lik bir azalma sağlama isteğidir. Solar UK’ye göre, bu karar güneş teknolojileriyle inşa edilen yeni evlerde beş kat artış sağlayabilir.

Tüketicilerin düşük faiz oranlarından yararlanabilmesi için, tüketici kredilerini teşvik etmek üzere finans sektörüyle daha yakın bir çalışma yapılması bekleniyor.

Bunu desteklemek için, güneş enerjisi depolamanın ve diğer yerinde enerji üretim teknolojilerinin mülk değeri üzerindeki etkisi üzerine de araştırma yapılıyor. Ana fikir, güneş teknolojisinin değerinin mülkün değerini de artırabileceğini göstermektir.

İlk günlerde amaç, yatırımının en kısa sürede kendisini geri ödemesi ve ardından düşük maliyetli enerji sağlamaktı, ancak şimdi bu iyileştirmenin faydasının mülkün kendi değerine aktarılabileceği de yatırımı cazip gösterebilecek bir argüman.

Dahası, 2025 yılına kadar evlerin sıfır karbona hazır olması için yeni ilan edilen gereklilikler, İngiltere’deki yeni evlerin büyük çoğunluğunun 2022/23 yılına kadar bu standartları karşılamak için güneş enerjisine yönelmesi beklenebilir. 

Hewett, “2.5 kW-3 kW sistemlerinin yeni bir evde standart hale gelmesini bekliyoruz, bu yüzden insanların güneşe bakışını değiştireceğini düşünüyorum, artık güneş enerjisi evin bir parçası olacak” diyor.

İngiltere güneş enerjisinin geleceği

Şu anda Birleşik Krallık’ta 14 GW güneş enerjisi kapasitesi bulunmaktadır; yaklaşık 8 GW-9 GW yer kurulumlarına ve geri kalanı ticari ve konut sektörlerine yayılmıştır. Solar UK, İngiltere için 2030’a kadar 40 GW bir endüstri hedefi belirledi, ancak Hewett, sektörün o zamana kadar kapasiteyi gerçekten üç katına çıkarabileceğini düşünüyor.Slider Altına