OECD Ülkelerinde Kömür Bazlı Enerji Üretimi Düşüyor

22 Haziran 2020 Dergi:

GlobalData, maliyet etkin yenilenebilir enerji kaynaklarının COVID-19 ortasında OECD ülkelerinde tercih edilmeye devam ettiğini söylüyor.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri, COVID-19 salgını nedeniyle elektrik talebinde bir düşüş yaşıyor. Bu düşüş özellikle IEA verilerine göre 2020 yılının ilk çeyreğinde, 2019'a kıyasla, %20'nin üzerinde bir düşüş kaydedilen kömür bazlı enerji üretiminde daha belirgindir. Veri ve analiz şirketi GlobalData'ya göre COVID-19 için nihai çözüm yakın görünmediği için bu eğilimin, özellikle kamu hizmetleri, fosil yakıtlara göre uygun maliyetli yenilenebilir kaynaklarını seçeceğinden yılın geri kalanında da devam edecek.
Krizin etkisi en çok Mart 2020'de hissedildi, çünkü karantinaların uygulandığı zamandı. IEA'ya göre, Mart 2020'de OECD ülkelerinde kömür bazlı üretim 151.9 TWh ve güneş PV üretimi 32.65TWh idi. GlobalData, elektrik talebinin kademeli olarak artması beklendiği için, bu talebin, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesinin, önümüzdeki birkaç ay için de tercih olmasını bekliyor.
GlobalData Kıdemli Enerji Analisti Somik Das şunları söylüyor: “OECD ülkelerinde yıllar içinde kömür bazlı üretimde bir düşüş var. GlobalData Enerji İstihbarat Merkezi'ne göre, iklim değişikliği hedefleri ve yenilenebilir enerji talebindeki artış nedeniyle, kömürden net üretim 2013'te 3.255TWh'den, 2019'da yaklaşık 2.400TWh'ye düştü. Ayrıca, büyük OECD ülkelerinde, 2019 yılında 2018'e göre kömür bazlı üretimi %9,8 oranında azaldı. COVID-19'un etkisiyle kömür bazlı üretimin bu yıl %12'nin üzerinde düşeceği tahmin edilebilir.
“Bu yıl, COVID-19 salgınının talep üzerinde ciddi bir etkisi oldu, bu da kömür bazlı üretimde yenilenebilir kaynaklara kıyasla daha yüksek bir üretim maliyeti yarattığından daha fazla düşüşe neden oldu. Daha düşük marjinal maliyet ile yenilenebilir enerjinin, elektrik üretimindeki payında büyük bir artış görüldü. OECD ülkelerindeki iklim koşullarının yanı sıra yenilenebilir kaynaklardan daha iyi üretim yapılmasına yardımcı oldu.
 Slider Altına