Küresel Enerji Sistemi için Yol Haritası: 2050’ye Kadar Net Sıfır

17 Mayıs 2021 Dergi:

IEA Uluslararası Enerji Ajansı’ndan herkes için daha temiz ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için küresel enerji sektöründe neler olması gerektiğini gösteren önemli bir rapor: Net Zero 2050 Roadmap

Net sıfır sera gazı emisyonu elde etme sözü veren ülke sayısı artmaya devam ediyor. Aynı zamanda, küresel ısınmanın 1,5 °C ile sınırlandırılması amacıyla 2050 yılına kadar küresel olarak net sıfır emisyonlara ulaşılıp ulaşılamayacağı ve özellikle enerji sektörü için ne anlama geleceği hakkında sorular soruluyor.

IEA’nın bu özel raporu, 2050’ye kadar net sıfır emisyona ulaşmak için enerji sektörüne ne olması gerektiğini araştıran küresel bir yola duyulan ihtiyacın altını çiziyor. COP26 Başkanlığının resmi talebi doğrultusunda IEA, 2050 yılına kadar küresel net sıfır emisyonlara giden ilk kapsamlı enerji sektörü yolunu sağlayan yeni bir özel rapor geliştiriyor. Rapor, politika gereksinimlerini, uygulama ve inovasyon ihtiyaçlarını, gerekli yatırımları, ekonomik faydaları ve dünya için daha geniş etkileri değerlendiriyor.

IEA özel raporunun üç ana amacı var. Bunlar:

  • Açıklanan net sıfır emisyon taahhütlerinin etkilerini ve enerji sektörü için ne anlama gelebileceğini incelemek.
  • 2050 yılına kadar küresel olarak net sıfır emisyona ulaşmak için enerji sektörüne yeni bir yol geliştirmek. Rapor, belirli teknoloji ve politika kilometre taşları ve ekonomiler ve toplum için daha geniş çıkarımlar dahil olmak üzere önümüzdeki 30 yıl içinde ihtiyaç duyulacak değişikliklerin sektör bazında ayrıntılı bir analizini sağlayacak.
  • Hükümetlerin yakın vadede harekete geçmeleri için temel politika önerileri ve diğer Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak da dahil olmak üzere net sıfır hedeflere ulaşmak için uzun vadeli bir değişim gündemi belirlemek.

Raporun baş yazarları Laura Cozzi, Timur Gül ve Fatih Birol, rapor hakkında bilgi vermek için 18 Mayıs Salı günü (yarın) 10.00-11.00 saatleri arasında canlı yayında bir araya gelecek.

Canlı yayına katılmak için tıklayın.
 Slider Altına