"Konya Enerjide ABD’den Ucuz Olacak"

24 Mart 2017 Dergi:

Geçtiğimiz gün ihalesi yapılan Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) GES projesini değerlendiren uzmanlara göre 2018 yılında ABD’de devreye girecek bir güneş enerjisi santralinin üretim maliyeti 7,1 cent düzeyindeyken, Konya Karapınar için açıklanan 6,99 cent rakamı hem çok uygun, hem de muadillerine göre daha ucuz.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, YEKA GES projesinin Türkiye’nin geleceğine damga vurabilecek yatırımlardan biri olduğuna işaret ederek, “Özellikle düşük petrol ve gaz fiyatlarının yaşandığı bu dönemlerde yenilenebilir enerji teknolojileri petrol ve gaz üreticisi Ortadoğu ülkelerinde daha çok ilgi görmeye başladı.” dedi.

“Yerlilik oranı ve fiyat oldukça tatminkar”

Prof. Dr. Kumbaroğlu, şartnamede yer alan ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefinin önemine işaret ederek, şunları söyledi: “ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan son rakamlara göre 2018 yılında devreye girecek bir güneş enerjisi santralinin ABD’deki üretim maliyeti kWh başına 6.3 cent ile 12.0 cent arasında değişmekte, ağırlıklı ortalaması 7.1 cent düzeyinde. ABD’deki maliyet rakamlarına kıyasla Karaman’da çıkan 6.99 cent/kWh rakamı çok uygun. ABD’nin güneybatısı Karaman’a nazaran yüzde 30 daha yüksek potansiyelli bölgeler barındırmasına rağmen Karaman’da üretim daha ucuza geliyor ve dolayısıyla fiyat ABD maliyet ortalamasının altına düşüyor”.

“Enerji yeni ihraç kalemimiz olabilir”

Enerjide dışa bağımlılığın bu tür yatırımlarla azalacağını belirten ve ihracat potansiyeline dikkat çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti: “Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı rakamlarına göre güneş enerjisinde küresel bazda ortalama maliyet bugün 13 cent/kWh düzeyinde bulunurken 2025 yılında 5.5. cent/kWh düzeyine inmesi beklenmekte. Maliyetleri hızla düşen bir teknolojinin geleceği sadece Türkiye için değil, aynı zamanda Ortadoğu için de çok parlak. Suudi Arabistan gibi petrol üreticisi ülkeler düşük petrol fiyatları ile ekonomilerini yeniden yapılandırma sürecine girmişken alternatif enerji teknolojilerini yaygınlaştırma planları yapıyorlar. Ortadoğu’nun nükleer geleceğinin tartışıldığı şu günlerde Karaman’dan doğan güneş enerjisi yeni bir ufuk açıyor. Türkiye’de bu teknolojilerin gelişmesi, Ar-Ge ve üretim yapılması özellikle güneş enerjisi potansiyeli yüksek Ortadoğu ülkelerine ihracat imkanı açısından çok önemli. Bu açıdan Karaman santralinin yerlilik şartı önem taşıyor”.Slider Altına