Konut Tipi Piller için Tesisat Güvenliği

07 Mart 2021 Dergi:

Lityum iyon piller, konut enerji depolama sistemleri için önde gelen çözümlerden biri haline geldi. Lityum iyon pil enerji depolama sistemlerinin (BESS) bu hızlı yükselişi, beraberinde büyük bir potansiyelin yanı sıra önemli riskleri de beraberinde getiriyor. Bu riskler, kurulumdan çalıştırmaya ve bakıma kadar sistemin çalışma ömrü boyunca ortaya çıkabilir. 14. Enerji Depolama Dünya Forumu’nun konuşmacılardan Gianni Commessatti ve Joaquín Klee Barillas konut enerji depolama sistemi kurulumuyla ilgili tehlikeler ve güvenlik hususları hakkındaki görüşlerini paylaştı.
E.ON Energia S.p.A'da B2C Solar İşletme Müdürü Gianni Commessatti, BESS ile ilgili ana sorunun gerçekten de son derece yanıcı yapısı olduğunu söyledi. Pilleri dikkatlice saklamak ve taşımaktan başka, bir evde yerleştirmek için uygun bir yer bulmak, güvenli kurulumun en zor tarafıdır. Commessatti'ye göre, bir konut enerji depolama ünitesi kurarken uyulması gereken birkaç kural vardır. Bazı güvenlik kriterleri örnekleri arasında, pilin takıldığı odada pencerelerin olması ve kazanlar veya ev gaz üniteleri ile sıfır temasının olması yer alır.
Gianni Commessatti, 19-21 Mayıs tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek 14. Enerji Depolama Dünya Forumu'nda kitlesel pazara hitap edebilecek bir ürün geliştirmek için konut enerji depolama müşterilerinin ihtiyaçları, tercihleri ve tetikleyicileri hakkında sunum yapacak.
Baden-Württemberg Güneş Enerjisi ve Hidrojen Araştırma Merkezi'nde araştırmacı olan Joaquín Klee Barillas, uyulması gereken çok katı güvenlik yönergeleri olduğundan, çoğu ülkede yalnızca eğitimli personelin pilleri takmasına izin verilmesinin önemli ve yasal olarak gerekli olduğunu belirtti. Kısa devre olması durumunda, daha fazla hasarı önlemek için BESS'in güvenli bir şekilde kapatılabilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bir konut pilini takarken dikkate alınması gereken birkaç fiziksel güvenlik sorunu vardır. Ancak Gianni Commessatti'ye göre, daha fazla dikkat etmemiz gereken iki husus var: İlk olarak, elektrik servis paneli kutusu ile pil arasındaki mesafe 25 metreden az olmalıdır, aksi takdirde pil düzgün çalışmayacaktır. İkinci olarak, bir batarya bir konutun içine yerleştirilse bile, o odadaki sıcaklığın asla 5 °C'nin altına düşmeyeceği garanti edilmelidir. Bu önemlidir, çünkü pil bu kadar düşük sıcaklıklara maruz kalırsa donma ve bekleme moduna geçme olasılığı çok yüksektir. Bir pil bekleme moduna girerse, sistemi yeniden başlatmak için eğitimli bir teknisyen gelene kadar kilitli kalacaktır.
Konut enerji depolama sistemleri kurarken dikkat edilmesi gereken operasyonel sorunlar da vardır. Ev tipi pillerin güvenli ve uzun süreli çalışmasını sağlamak için güvenilir bir internet bağlantısı ve pil yönetim sistemi (BMS) gereklidir. Bataryaya wi-fi ile bağlanan BMS, bataryanın güvenli çalışma penceresinin dışında çalışmasını önleyecektir. Bu, pilin mevcut durumunu izleyerek, ilgili verileri hesaplayarak ve ortamını kontrol ederek yapılır.

Hem Barillas hem de Commessatti, pil üreticilerinin, sistemlerini müşterilerin evlerine eğitimli profesyoneller tarafından kurulması için iyi teknik ekiplere sahip olduğunu düşünüyor. Çoğu ülkede, halihazırda yalnızca sertifikalı elektrikçilerin konut enerji depolama sistemleri kurması kanunen zorunlu kılınmıştır. Halihazırda kendi ürünleri hakkında gerekli tüm bilgilere sahip olan pil üreticileri, ürünlerine özgü güvenlik yönergeleri sağlamak için teknik ekiplerini en iyi şekilde yetiştirmektedir.
Evrensel bir BESS kurulumu için “en iyi uygulama kılavuzu” oluşturma konusunda devam eden birçok tartışma olmuştur. Barillas'a göre, çok çeşitli mevcut ürünlerle ve her biri kendi benzersiz tasarımıyla, gerçekten evrensel bir kılavuz oluşturmak çok zor olacaktır. Commessatti, evrensel bir rehber çok faydalı olsa da, elektrik şebekesinin frekansının dünyanın farklı bölgelerine göre değiştiğine dikkat çekti. Sadece bu değil, meskenlerdeki elektrik konfigürasyonları ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Örneğin, İtalya'daki çoğu evde tek fazlı elektrik kaynakları varken, Almanya'daki evler genellikle üç fazlı sistemlere sahiptir. Bununla birlikte, herhangi bir elektrik sistemi kurulumunda olduğu gibi, bir pili takarken genel güvenliği sağlamak için atılması gereken bazı temel adımlar vardır. Evrensel bir en iyi uygulama kılavuzu yerine, olası tehlikelerden kaçınmak için atılması gereken genel adımlardan oluşan evrensel bir kontrol listesi oluşturmak, ulaşılması daha gerçekçi bir hedef olabilir.
 Slider Altına