Karmalinovskaya Rüzgar Santrali Toptan Elektrik ve Kapasite Satış Pazarına Girdi

06 Nisan 2021 Dergi:

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un inşa ettiği Karmalinovskaya Rüzgar Santrali, 1 Nisan itibarıyla toptan elektrik ve kapasite pazarına elektrik sağlamaya başladı.

Stavropol bölgesinde bulunan Karmalinovskaya Rüzgar Santrali, toplam 60 MW kurulu güce sahip 24 rüzgar türbininden oluşuyor. Santralde kullanılan ekipmanların üretim sürecinde, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı düzenlemeleri uyarınca yüzde 68 oranında yerel kaynaklardan yararlanıldı.  

Konuya ilişkin açıklama yapan NovaWind A.Ş. Genel Müdürü Alexander Korchagin, şunları söyledi: “2020 yılında Volgodonsk'taki rüzgar türbini bileşenlerinin ve montajlarının seri üretimi tam kapasitesine ulaştı. Karmalinovskaya Rüzgar Enerjisi Santrali, halihazırda tamamen Rusya'da üretilen ekipmanlarla donatılmıştır. Bu projeyi uygularken gerekli olan yerelleştirme seviyesini artırdık. Etkin tedarik zinciri ve yerel üretim sayesinde, ekipman ve hizmetlerin ihracatını daha da derinleştirmek için yeni yenilenebilir enerji destek programının (kapasite tedarik sözleşmesi 2.0) gerekliliklerini yerine getirmeye hazır olduğumuzu emin bir şekilde söyleyebilirim.'” 

Rosatom, Stavropol ve Rostov bölgelerinde 3 alanda daha rüzgar santrali inşa edecek. Kurum, bu santrallerin planlarını da uygulamaya geçirdi. Rosatom’un toplam kapasitesi yaklaşık 1,2 GW olacak bu rüzgar santrallerini 2024 yılına kadar devreye alması bekleniyor.

NovaWind A.Ş. hakkında

NovaWind A.Ş. Rosatom'un bir bölümüdür. Şirketin ana görevi Rosatom Devlet Şirketinin elektrik enerjisi endüstrisinin gelişmiş segmentlerinde ve teknolojik platformlarındaki çabalarını pekiştirmektir. NovaWind yetki çerçevesinde Rosatom’un rüzgar enerjisindeki tasarım ve inşaat enerji mühendisliğinden rüzgar santralinin işletilmesine kadar tüm yetkinliklerinin yönetimini yapıyor.