Header Reklam
Header Reklam

İzmir Güneş Enerjisine Kucak Açtı

12 Şubat 2020
İzmir Güneş Enerjisine Kucak Açtı

İstanbul Kongre Merkezi’nde 11-13 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan “Solar İstanbul Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı” Basın ve Sektör Buluşmaları’nın İzmir ayağı İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği (GENSED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Özdemir, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Genel Sekreteri Berke Aygün, Günder Yönetim Kurulu Üyesi Levent Yıldız, Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Başkanı Akın Kazançoğlu ile TG Expo Solar İstanbul Temsilcileri Esra Kuloğulları ve Ezgi Özdemir konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda söz alan İzmir Ticaret Odası (İZTO) İklimlendirme Komitesi Başkanı Lütfi Kılıç, İZTO olarak İzmir’de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili farkındalık yaratmayı hedeflediklerinin altını çizdi. GENSED Başkan Yardımcısı Tolga Özdemir de güneş enerjisi sektörünün yalnızca dünyada değil Türkiye’de de çok ciddi oranda büyüdüğünü belirterek bu büyümenin önümüzdeki 5 yıl içerisinde katlanarak artmasını beklediklerini vurguladı. Özdemir, “Türkiye’de güneş kurulu gücü 6 GW’a ulaştı. Türkiye’nin yıllık 500 TWh’lık güneş potansiyeli düşünülünce daha alacak çok yolumuz var. Solar İstanbul Fuarı’nda tüm bunları en ince detaylarıyla ele alacağız” dedi. 

İzmir güneşi tartıştı
Türkiye’nin güneş enerjisi alanında yıllık 500 TWh potansiyeli olduğuna dikkat çeken GENSED Başkan Yardımcısı Tolga Özdemir, 2019 sonu itibarıyla güneş kurulu gücünün yalnızca 6 GW’a erişmiş olduğunu vurguladı. “1 MW güneş enerjisi kurulumu yılda 100 ton karbon salımının önüne geçiyor ve 83.333 ağacı kurtarıyor” şeklinde konuşan Tolga Özdemir, mevcut günei enerjisi kurulumuyla bile Türkiye’de yılda 5 milyon 100 bin ton karbon salımını engellediklerinin altını çizdi. 
GÜYAD Genel Sekreteri Berke Aygün, güneş yatırımcılarının karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların çözümü için attıkları adımlarla ilgili bilgi aktarırken iklim krizin alarm verdiği ve geleceğin en ucuz ve sürdürülebilir kaynağının yenilenebilir enerji olduğunu belirten Günder Yönetim Kurulu Üyesi Levent Yıldız ise “Türkiye yenilenebilir enerji kapasite büyümesinde dünyada 12. sırada. Yüksek verimlilik oranı ve düşük maliyetlerinin de yardımıyla bundan sonra atılacak her adım güneş enerjisinden önemli izler taşıyacak” şeklinde konuştu. 
İZTO İklimlendirme Komitesi Başkanı Lütfi Kılıç da özellikle son birkaç yıldır hem komite hem de yenilenebilir enerji kaynakları çalışma komisyonu üyelerinin güneş enerjisiyle ilgili girişimlerine destek olduklarını belirterek amaçlarının yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili farkındalık yaratmak olduğunu, Solar İstanbul Fuarı’nda da bu bağlamda yer alacaklarını dile getirdi. Kılıç, bu alandaki yatırımlara dönük hizmetlerin önünü açmayı planladıklarını söyleyerek “Bu yıl hedefimiz kendi odamızın kendi enerjisine yönelik farkındalık yaratan bir proje uygulamak ve bunun yanı sıra üyelerimize yenilenebilir enerjinin tüm alanlarında seminerler vermek” dedi. 
Gelişmenin ve geleceğin yenilenebilir enerjide olduğunu vurgulayan BATÜDER Başkanı Akın Kazançoğlu, Balkan ve Yakın Doğu ülkelerinde bu alanda çalışmaya devam edeceklerini belirtti. 
Toplantı sırasında söz alan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Çolakkaya ise Türkiye’nin sanayide enerjiyle ilgili yan mamüllerin üretilmesi, tesis ve kalite açısından çok iyi durumda olduğunu belirtti. Toplantıda söz alan İZKA Temsilcisi de yeni dönemde İzmir için yeşil ve mavi ekonomi diye tanımladıkları alanlara odaklanacaklarını kaydederek yenilik ve girişimcilik konusundaki çalışmaları da bu bağlamda destekleyeceklerini vurguladı. 

Güneş enerjisi önümüzdeki 5 yılda yenilenebilir enerjinin lideri olacak
Uluslararası Enerji Ajansı IEA tarafından 2019 sonunda açıklanan “Yenilenebilir Enerji 2019 Raporu”na göre yenilenebilir enerji kapasitesi tüm dünyada önümüzdeki 5 yıl içerisinde yüzde 50 oranında artacak. Toplam 1.200 GW’a ulaşacak olan bu artış Amerika Birleşik Devletleri’nin şu andaki toplam enerji üretim kapasitesine denk geliyor. Güneş enerjisi ise bu artışta yüzde 60’lık payla açık ara lider rolü üstlenecek. 

Türkiye de güneşten payını alacak
Rapora göre Türkiye de bu süre zarfında hidroelektrikten rüzgar ve güneşe doğru büyüyecek. Tüm dünyada temiz enerji teknolojilerindeki fiyat düşüşü, küresel iklim değişikliğinin etkileri ve güneş enerjisi sektörünün yarattığı büyük istihdamın Türkiye’nin yakın geleceğinde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Güneş enerjisi konusunun tüm boyutlarıyla ele alınacağı arasında “Solar İstanbul Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı”; TG Expo Uluslararası Fuarcılık, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü GÜNDER ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD iş birliğiyle 11-13 Mart 2020 tarihleri arasında “İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 
Güçlü fuar yapısının yanı sıra zengin konferans içeriğiyle de fark yaratacak olan Solar İstanbul 2020, güneş paneli üreticilerinden elektrik depolama çözümlerine; elektrikli araba, otobüs ve drone’lardan enerji verimliliğine; akıllı finansman yöntemlerinden siber güvenlik sistemlerine kadar çok çeşitli katılımcı profillerinden Türkiye’nin ve bölgenin kendi alanlarında öncü şirketleri ve uzmanları aynı çatı altında toplayacak.Slider Altına