İşte Dünyanın En Büyük Hidro Bazlı Olmayan Enerji Depolama Sistemi

09 Mayıs 2021 Dergi:

Uzun süreli bir enerji depolama çözümü sağlayıcısı olan Kanadalı Hydrostor, bir basın duyurusu ile Kaliforniya’da 1.000 MW Basınçlı Hava Enerjisi Depolama (Compressed Air Energy Storage-CAES) sistemi kuracağını açıkladı. Yeni teknoloji 12 saate kadar enerji depolaması sağlayacak.

Peki CAES nedir? Enerji temini için şebekeden yoğun olmayan veya fazla elektriği kullanan bir pil türüdür. Bunu, sırayla ısıtılmış basınçlı hava üreten bir kompresörü çalıştırmak için fazladan elektriği kullanarak yapar. Bu hava, hidrostatik basıncın onu yüzeye geri ittiği, amaca yönelik olarak inşa edilmiş bir yeraltı boşluğunda depolanır.

Orada, termal depo tarafından yeniden ısıtılır ve elektrik üreten bir türbine yönlendirilir. CAES sistemleri, geleneksel pillere kıyasla daha uzun süre enerji depolayabildikleri ve daha az bakım gerektirdikleri için giderek daha popüler hale geliyor.

Yakında, bu sistemler Kaliforniyalıların temiz yenilenebilir enerjilerinden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacak. Yeni Hydrostor tesisleri, gelişmiş, emisyonsuz bir depolama sistemi üretmek için mevcut enerji sistemlerinin bileşenleri içeren Gelişmiş Basınçlı Hava Enerjisi Depolama (A-CAES) adı verilen CAES teknolojisinin güncellenmiş bir sürümünü kullanacak. Yalnızca düşük etkili ve uygun maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda şebekenin ihtiyaç duyduğu her yere yerleştirilebilir.

Hydrostor CEO’su Curtis VanWalleghem; “Uzun süreli depolama, Kaliforniya elektrik şebekesinin karbondan arındırılması ve eyalette halihazırda geliştirilmiş olan yenilenebilir enerjinin entegre edilmesi için gereklidir. A-CAES teknolojimiz, yalnızca geleneksel elektrik üretiminden tamamen emisyonsuz hale getirilen mevcut, kanıtlanmış bileşenleri ve düşük etkili depolama teknolojisi kullanır” diyor.

Faydaları nelerdir?

Hydrostor’un şu anda aktif olarak geliştirilmekte olan iki büyük projesi güney Kern County ve Orta Kaliforniya’da bulunuyor. Hydrostor’un pilleri, 10 GWh’ye kadar enerji depolayarak 8-12+ saatlik etkileyici bir enerji depolaması sağlayabilir. Bu, mevcut pil teknolojilerinin sağladığı 1-4 saatten önemli ölçüde daha fazladır.

Dahası, basınçlı hava depolama sistemleri tipik olarak yüzde 40-52 arasında gidiş-dönüş verimlilikleri sunmuştur, ancak bu sistem için, verim Quartz başına yaklaşık yüzde 60’a çıkmaktadır.

Bu sistemler ayrıca, elektrik kullanımındaki yoğun zamanlarda veya dalgalanmalarda güç şebekesi kararlılığını artırmaya yardımcı olabilir ve çok az bakım gerektirir. Ayrıca kompresör üzerindeki genel aşınmayı azaltarak ömrünü önemli ölçüde uzatır. Hydrostor tesislerinin 50 yıldan fazla hizmet vermesi bekleniyor.

Hydrostor, Ontario, Kanada’da halihazırda iki pilot proje (biri 1 MW ölçeğinde ve diğeri 2 MW ölçeğinde) inşa etti. Yeni projeler şimdi Kaliforniya eyaletinin iddialı dekarbonizasyon hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak.

California Energy Storage Alliance İcra Direktörü Alex Morris, basın bülteninde “Çalışmaların gösterdiği gibi, Kaliforniya’nın karbondan arındırma hedeflerini desteklemek için uzun süreli enerji depolamaya önemli bir ihtiyaç var" dedi.

İki yeni projenin her biri dünyanın en büyük hidro bazlı olmayan enerji depolama sistemleri olacak. 

Hydrostor’un enerji geçişini nasıl sağladığı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.Slider Altına