IEA Başkanı Dr. Fatih Birol’a “Legion d'honneur” Nişanı

07 Ocak 2022 Dergi: Ocak-Şubat 2022

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, Fransa’nın en üst düzey devlet nişanı olan “Legion d'honneur” ile ödüllendirildi.

Fransa tarafından Napoleon Bonaparte döneminden itibaren tüm dünyada üstün başarılı kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen ve Fransa’nın en prestijli devlet nişanı kabul edilen “Officier dans L’Ordre National de la Legion d'Honneur”a layık görülen Dr. Fatih Birol’a bu ödülün iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıları nedeniyle verildiği belirtildi.

Fransa tarafından verilen ödülün kendisini gururlandırdığını belirten Dr. Fatih Birol, Paris Anlaşması’nın hedeflerinin başarılması için çalışmalar yürüttüklerini ve Paris Anlaşması’nın, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan en önemli anlaşma olduğunu söyledi. Dr. Birol, “Bu anlaşma ile iklim krizinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Biz de geçen sene Paris Anlaşması hedeflerinin hayata geçmesi için küresel enerji sektöründe hangi somut adımlar atılması gerektiğini belirterek bu adımlara dair bir yol haritası çizdik” dedi.

Dr. Fatih Birol, TIME dergisi tarafından 2021’de dünyanın en etkili 100 kişisi listesindeki tek Türk olmuştu.

Kaynak: gazetesu.sabanciuniv.edu