Hidrojen Yakıt Hücresi, İnşaat Sektörünün Hizmetinde

06 Eylül 2020 Dergi:

Şebekeden bağımsız şantiyeler, enerji gereksinimlerini karşılamak üzere hidrojen yakıt hücresi teknolojisinden yararlanıyor.
Danimarka ile Birleşik Krallık arasında, tamamlandığında 765 kilometre uzunluğunda olacak bir deniz altı, yüksek voltajlı doğru akım bağlantısı projesi Viking Link Interconnector şantiyesi için Siemens Energy tarafından kurulan yakıt hücresi sistemi, bir konteyner içinde bulunuyor.
İki ülkenin temiz enerjiyi paylaşmasını sağlayacak olan 2 milyar Euro bütçeli proje, National Grid Ventures ve Danimarka’daki Energinet arasında bir ortak girişimdir. Projenin 2023 yılında bitmesi bekleniyor.
İngiltere'deki bu büyük altyapı projesinin bir inşaat sahası, ısı ve güç için sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücresi kullanmaya başlayarak dizel jeneratör ihtiyacını ortadan kaldırdı.
Siemens Energy, hidrojen yakıt hücresi sisteminin Viking Link Ara Bağlantı Hattı projesi için İngiltere'nin Lincolnshire ilçesindeki bir alanda kullanılacağını söyledi.
Şirket, şantiyenin "en az altı ila sekiz ay süreyle" şebekeye bağlı olamayacağını ve bu nedenle şebekeden bağımsız bir sistem gerektirdiğini söyledi. 
Ağustos 2020'de Siemens Energy tarafından kurulan ve kiti bir nakliye konteynerinde yer alan modülden, sahanın ihtiyaç duyulan alanlarına sıcak su taşımak için yeniden kullanılabilir borular takıldı. Ayrıca verimliliği artırmak ve "güç talebindeki pik yükleri yumuşatmak" için bir pil depolama sistemi de mevcut.
Plan, yakıt hücresinin sonunda yenilenebilir kaynaklardan üretilen hidrojeni ifade eden bir terim olan "yeşil hidrojen" i kullanmak üzerinedir. Siemens Energy, yakıt hücresinin hidrojenden güç üretmesinin tek yan ürününün su olduğunu ve bunun nitrojen oksitlerin (NOx) ve diğer partiküllerin emisyonunu önleyeceğini söylüyor.
GeoPura'nın genel müdürü Andrew Cunningham yaptığı açıklamada, "Dizel üretimi son derece zararlı CO2, NOx emisyonlarına, partiküllere ve su yolu kirliliğine yol açıyor. Bu proje, sıfır emisyonlu elektrik üretiminin, şebekeden bağımsız dizel üretiminin yerine geçebileceği ve bu sağlık risklerini herkesin yararına olacak şekilde kaldırabileceği bir noktaya taşıdığını gösteriyor" dedi. GeoPura, Siemens Energy'nin bir ortağı ve projenin geliştirilmesinde yer alıyor.
İnşaat şantiyelerindeki daha çevre dostu yöntemlerin diğer örnekleri arasında Birleşik Krallık'ta milyarlarca dolarlık bir yüksek hızlı tren projesinde denenen elektrikli inşaat ekipmanları yer alıyor.
Temmuz ayında, Londra ile Birmingham ve Manchester gibi diğer büyük şehirler arasındaki seyahat sürelerini azaltmayı planlayan HS2 projesinde, teleskopik yükleyici adı verilen ekipmanın İngiltere'nin başkentindeki şantiyelerin bir bölümünde kullanıldığı bildirildi.

Aynı ay, inşaat sektörünün önemli oyuncularından JCB, "hidrojen yakıt hücresi ile çalışan" bir ekskavatör geliştirdiğini söyledi. 20 metrik ton ağırlığındaki ekskavatörün, 12 aydan uzun süredir test edildiğini ve egzozdan çıkan tek emisyonun su olduğunu açıklamalarına ekledi.
Geçen yıl JCB, "sektörün ilk tam elektrikli mini ekskavatörü" olarak tanımladığı aracın tam üretimine başladığını söyledi. İşletmeye göre, 19C-1E, kazıcı dizel kepçelerden daha sessiz ve sıfır emisyonlu.
 Slider Altına