Hidrojen Cam Endüstrisini Karbondan Arındırmak için Çözüm Olabilir mi?

21 Temmuz 2021 Dergi:

İtalyan şirketleri Snam, RINA ve Bormioli başkanlığındaki bir çalışma grubu, cam üretimi ve işlemesinde kullanılan eritme fırınlarına enerji sağlamak için hidrojen kullanımını test edecek.
Snam, RINA, Bormioli Luigi, Bormioli Rocco, Stara Glass, UNI.GE., Stazione Sperimentale del Vetro, IFRF Italia, SGRPRO ve RJC SOFT'tan oluşan bir çalışma grubu, hidrojen yoluyla cam endüstrisindeki emisyonları azaltmayı amaçlayan bir işbirliğine başladı.
Yılda 5 milyon tonun aşan hacmiyle Avrupa'nın en büyük ikinci üreticisi olan İtalya’da cam nesnelerin üretiminde enerji yoğundur ve elektrikle çalıştırılması zordur. Bu amaçla, dünyanın önde gelen enerji altyapı şirketlerinden biri olan Snam, enerji, denizcilik, sertifikasyon, gayrimenkul ve altyapı, mobilite ve sanayi sektörlerinde faaliyetleri bulunan RINA ve cam üreticisi Bormioli tarafından koordine edilen 'Divina' projesi (Cam Endüstrisinin Karbondan Arındırılması: Hidrojen ve Yeni Ekipman), cam eritme aşamasında, üretim süreci boyunca toplam enerji tüketiminden kaynaklanan emisyonların %50'den fazlasını azaltmayı hedefliyor.
Bu bağlamda, hidrojen gibi bir enerji kaynağı, enerji ve emisyonlar açısından optimize edilerek, üretim ve nakliye zorluklarını yöneterek uygulanabilir bir çözüm sağlayabilir.
Snam CEO'su Marco Alverà şunları söyledi: “Hidrojen, yerel ve Avrupa iklim hedeflerini karşılamak için cam üretimi gibi enerji yoğun sektörlerin karbondan arındırılmasında kilit bir rol oynayacak. Bu proje, çelik, demiryolu taşımacılığı ve seramik sektörlerinde halihazırda yapmakta olduğumuz çalışmaları tamamlıyor. Snam, hidrojenin endüstriye girişini kolaylaştırmak için altyapısından ve uzmanlığından yararlanarak ekonomik büyüme açısından fayda sağlayacak.”
RINA Başkanı ve CEO'su Ugo Salerno şunları söyledi: “Büyük enerji yoğun zincirlerin ekolojik geçişine katkıda bulunmak için Snam ve diğer şirketlerle çalışmaya devam ediyoruz. Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz çelik işlemede doğal gaz ve %30 hidrojen karışımı ile yaptığımız ilk testin ardından, uzmanlığımız ve laboratuvarlarımız aynı zamanda dünyanın en önemli projelerinden birinin dekarbonizasyonuna yönelik önemli bir kilometre taşı olan 'Divina' projesinde de kullanılıyor. Bunlar İtalyan ekonomisinde önemli sektörler.”
Bormioli Luigi Group CEO'su Vincenzo Di Giuseppantonio şunları söyledi: “Avrupa'nın en eski endüstriyel geleneklerinden biri olan yüksek kaliteli cam üretiminin mirasçıları olarak, endüstrimizin karbondan arındırılmasında lider bir rol oynamak istiyoruz. Enerji sektöründe, cam endüstrisinde ve akademide önde gelen oyuncularla yaptığımız ortaklık, Divina projesini yeşil geçiş ve sürdürülebilirliğe giden yol için sağlam ve somut bir öneri haline getiriyor.”
Girişim, kısa ve orta vadede, düzenli üretim koşulları altında çalışan mevcut eritme fırınlarına artan oranda doğal gazla karıştırılmış hidrojen eklenmesinin sonuçlarının değerlendirilmesini mümkün kılacak. Önemli miktarlarda hidrojenin operasyonel fırınlarda test edilmesi, laboratuvarlarda uygun testlerin ardından gerçek endüstriyel üretim bağlamlarında hidrojen yanmasının cam malzeme ile uyumluluğunu değerlendirmek için de bir fırsat olacaktır.
Bugün, cam işçiliği tarafından kullanılan ana enerji kaynağı doğal gazdır ve CO2 emisyonları yılda yaklaşık 1.500.000 tondur. Bu, genel olarak, tüm imalat endüstrisinin emisyonlarının yaklaşık %3,5'idir. Cam eritme süreçlerinde ülke çapında %30 hidrojen karışımının kullanılması, emisyonları yaklaşık 100.000 arabanın emisyonuna eşdeğer olacak şekilde, 200.000 ton azaltacaktır.
Proje ayrıca, %100'e kadar daha yüksek hidrojen yüzdelerinde bile en iyi performansı garanti edebilen "Fırınlar 4.0" olarak adlandırılan gelecekteki fırınlar için tasarım kurallarını tanımlayacak ve ardından optimize edecektir.
Tamamı İtalyan çalışma grubu, enerji sektöründeki uzmanları, üst düzey cam üreticilerini, yakıt üretimi ve nakliye operatörlerini, uzmanlık gerektiren sistemlerin sertifikasyonu ve entegrasyonunda lider şirketleri, üniversite ve araştırma merkezlerini, cam eritme fırınları tasarlayan şirketleri içerdiğinden süreçteki tüm değer zincirini temsil ediyor. Slider Altına