H2Insights – Yeşil Hidrojen, WindEnergy Hamburg 2020'nin Yeni Odak Konusu

09 Temmuz 2020 Dergi:

WindEnergy Hamburg 2020 Fuarının gündeminde, rüzgâr enerjisi, geniş bir potansiyel uygulama yelpazesi ve geleceğe dönük iş modellerini içeren uygun sektörel bağlantı çözümleri ile birlikte “yeşil hidrojen” üretimi yer alıyor.
Salon B7'deki yeni H2Insights alanı, yeni iş ekosistemleri oluşturmak için çeşitli endüstri segmentlerini bir araya getiriyor: Rüzgâr enerjisi ekipmanları satıcıları, teknoloji geliştiricileri ve rüzgâr çiftliği projelendiricileri, sahipleri, operatörleri ve enerji-hidrojen gazı dönüşüm uzmanları.
Birçok uluslararası enerji dönüşümü girişimi, yarının petrolü olarak adlandırılan ve fosil yakıt bazlı yenilenebilir enerji sistemlerine geçiş için vazgeçilmez nitelikte olan yeşil hidrojene önemli bir rol veriyor.
Hamburg Messe und Congress Başkanı ve CEO'su Bernd Aufderheide, “Bu önemli mesaj aynı zamanda Almanya'nın 16 Haziran'da sunulan yeni Ulusal Hidrojen Stratejisi'nin de ana başlığı” diyor. Belge, Almanya için iki paralel tutkuyu bir araya getirmenin olasılıklarını vurguluyor: Küresel bir hidrojen öncüsü olmak ve yeni büyüme pazarları açmak. “Hamburg'un burada oynayacağı özel bir rol var, çünkü şehir, bu alandaki uzmanlığını güçlendiriyor ve hidrojenin hızla yayılmasını sağlıyor.”
AB Hidrojen Stratejisi'nin merakla beklenen duyurusu ile Avrupa Komisyonu, AB'nin iklim hedeflerine ulaşmasında yeşil hidrojene kilit bir rol veriyor. WindEurope CEO'su Giles Dickson, “Nihai enerji tüketiminin yüzde 60'ından fazlası enerji kullanımının doğrudan elektrifikasyonuyla karşılanabilir. Ancak, enerji yoğun endüstriler ve ağır hizmet taşımacılığı gibi bazı sektörlerin farklı çözümlere ihtiyacı olacaktır. Bu, yenilenebilir elektrik kullanılarak elektroliz yoluyla üretilen yenilenebilir hidrojenin devreye girdiği yerdir. Bir enerji karbondan arındırma stratejisinin önemli bir unsurudur ve fosil bazlı alternatifleri gereksiz kılacaktır. AB Hidrojen Stratejisi, yenilikçi bir Avrupa elektrolizör endüstrisinin hızlı gelişimi için başlangıç noktasıdır. 1 - 4 Aralık 2020 tarihleri arasında WindEnergy Hamburg bu gelişmeyi hızlandırmak için ideal bir platform sunuyor. 
Almanya hidrojene odaklanıyor
Alman Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı (BMWi) üretim, verimli taşıma, depolama ve birçok alanda yeni hidrojen teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik yenilikçi yaklaşımları destekliyor. Odak noktası elektroliz, metan pirolizi, yapay fotosentez ve yakıt hücreleri üzerinedir. BMWi, 2021 yılına kadar inovasyonu sağlamak ve Almanya'nın iklim, enerji ve ekonomi politikalarıyla yakından ilişkilendirmek için 180 milyon € yatırım yapmayı taahhüt etti. Ulusal Hidrojen Stratejisi çerçevesinde BMWi, 2023 yılına kadar, sadece iklim fonundan, 300 milyon €'dan fazla olan yeni iklim dostu hidrojen teknolojilerinin geliştirilmesini desteklemeye devam edecek.

Yeşil hidrojen
Hidrojen (H2), fosil yakıtlara dayanan bir dizi farklı geleneksel, yenilenemez süreçte üretilebilir. Bununla birlikte, rüzgâr enerjisi kullanılarak, elektroliz ile üretildiğinde, minimum karbon ve ekolojik ayak izine sahip 'Yeşil H2' haline gelir. Elektroliz, enerji-gaz (PtoG) olarak bilinen kanıtlanmış bir süreçte su moleküllerini hidrojen ve oksijen moleküllerine böler. Bu teknolojinin verimliliğini ve çıktısını optimize etmek için şu anda birçok çaba gösterilmektedir.
Çok yönlü, çok amaçlı bir enerji taşıyıcısı olarak H2, birçok farklı uygulamaya uygundur. Bu, araçlarda ve diğer uygulamalarda elektrik motorları için temiz bir enerji kaynağı olarak gazı doğrudan elektriğe dönüştüren yakıt hücrelerinde kullanımını içerir. Hidrojen ayrıca, giriş tarafında yüksek dalgalanma gösteren yenilenebilir kaynaklı elektrik şebekelerinde arz-talep dengelemesi için fazla enerjiyi geçici olarak depolamakta kullanılabilir. Başka bir seçenek de, yanma sonrası karbon yakalama sistemlerinden alınabilecek hidrojen ve karbondioksiti sentetik metana dönüştürmektir. Metan, doğal gazın ana bileşeni olduğundan, sentetik metan, konut ısıtma veya endüstriyel işlemlerde kullanılmak üzere mevcut doğal gaz dağıtım şebekelerine beslenebilir. Ayrıca, yeşil hidrojenden üretilen sentetik metan, bir Fischer-Tropsch reaktörünü içeren bir adımda, "e-dizel" gibi sentetik sıvı yakıtlara dönüştürülebilir. Sıvı yakıtların depolanması gaz yakıtlarından daha kolaydır ve sürdürülebilir nakliye ve hava yolculuğuna yönelik devam eden çabalarda etkili olabilir. Katılımcı kuruluşlar, WindEnergy Hamburg 2020 ziyaretçilerini özel dönüştürme teknolojilerinin ve çözümlerinin özellikleri ve avantajları hakkında bilgilendirecek.
WindEnergy Hamburg'da 9 sergi salonuna yayılmış toplam 1.400 katılımcının yaklaşık 80 şirketi, anahtar teslim enerji depolama çözümleri sunacak. Bu katılımcıların tümü "Depolama Turu"nda listelenecek. Salon B7, hidrojen sektöründen paydaşların H2 konseptlerini vurgulayacağı ve tartışacağı H2Insights Area adlı özel bir uzman ve ağ alanı içerecek ve özel olarak hidrojene ayrılacak. İki ulusal organizasyon, Fukushima Valilik Hükümeti (Japonya) ve Almanya'nın Hidrojen ve Yakıt Pili Teknolojisi (NOW) Ulusal Örgütü de bu alanda dünyanın önde gelen rüzgâr enerjisi etkinliğinde yer alacak. İlk kez, Amerikan Proton Enerji Sistemleri d/b/a Nel Hydrogen US, yeniliklerini küresel rüzgâr-hidrojen topluluğuna sunacak.
İki uzman şirket, H-TEC Systems ve Hoeller Electrollyzer, yeşil hidrojen üretimi ve tedariki için verimli elektrolizörler ve depolama yöntemleri geliştiriyor. Bu segmentteki bir diğer tedarikçi, hidrojen de dahil olmak üzere birçok yakıt kaynağı üzerinde çalışan gaz motorları temelinde kombine ısı ve enerji santrallerinin üretiminde uzmanlaşmış 2G Energy'dir. 
Siemens AG gibi diğer büyük endüstriyel oyuncular, dokuz sergi salonunda hidrojen çözümlerini sergileyecek türbin tedarikçileri de yer alacak. Örneğin Enercon, bu teknolojilerin kontrol edilebilir yükler olarak şebekeye entegre edilebildiğini ve sistem stabilizasyonu için etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermeye çalışan enerji-gaz pilot projeleri dahil olmak üzere çeşitli sektörel bağlantı girişimlerinde yer alıyor.

Önce iklim
Hamburg Messe ve Kongre CEO'su Bernd Aufderheide, yeşil hidrojenin birleşik enerji çözümleri için acilen ihtiyaç duyulan bir yapı taşı olduğuna inanıyor ve yenilenebilir enerjilere dayalı sürdürülebilir, küresel bir enerji sisteminin geliştirilmesinin önemine dikkat çekiyor: “WindEnergy Hamburg 2020'de yeşil hidrojen, bu yılın teması için mükemmel bir seçim oldu. Her şeyden önce yeşil hidrojen, bol rüzgâr, güneş ve hidroelektrik üretme potansiyeli olan bölgelerde kolaylıkla üretilebilir. Özellikle ilham veren şey, denizcilik sektörüne yakıt tedarikini “yeşillendirmek” için açık deniz rüzgâr çiftliklerini kullanma fikridir. Şubat 2021'de Hamburg'da gerçekleşecek olan denizcilik endüstrisi için de dünya lideri fuarımız SMM'nin programına baktığımızda yeni bir ivme görüyoruz. Yeşil hidrojen ihraç edilebilir ve yarının iklim dostu ham petrol alternatifi olma potansiyeline sahiptir. Bu bize H2Insights @ WindEnergy Hamburg 2020'deki uluslararası hidrojen segmenti katılımcılarını öne çıkarmak için ideal bir fırsat sunuyor.”

Power4Climate
Hamburg'da WindEnergy ile paralel olarak düzenlenen WindEurope konferansında yeşil hidrojen de gündemin ayrılmaz bir parçası olacak ve faaliyetler 'Power4Climate' Insights Sahnesi üzerinde yoğunlaşacak. WindEurope için, 'iklimi ilk sıraya koymak', 2050 yılına kadar Avrupa'nın enerji sistemlerini tamamen karbondan arındırmak için çabalamak anlamına gelir. Rüzgâr enerjisi bu süreçte kilit rol oynayacak. 'Power4Climate' Insights Stage, 2050 yılına kadar belirlenen hedefe ulaşmak için bugün yapılması gerekenler de dahil olmak üzere geleceğin enerji sistemlerini keşfedecek. Uzmanlar, ısıtma, soğutma, ulaşım ve endüstrinin ne kadar hızlı dönüştürülebileceği gibi zorlukları tartışacak. Bu sorunları çözerken, akıllı ve uygun maliyetli enerji depolama çözümleri ile rüzgâr ve fotovoltaik gücü, enerji-gaz teknolojisi ile birleştiren hibrit tesisler geliştirilmelidir. Tüm bu faktörler, yeterli stabilite ve esnekliğe sahip bina enerji sistemlerinde etkili olacaktır.
WindEurope, yeşil hidrojenin daha temiz bir geleceğe yol açmasını sağlayan teknolojileri odak noktasına alıyor.
Daha fazla bilgi için: www.windenergy.com, LinkedIn, twitterSlider Altına