GÜYAD Adını Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği Olarak Değiştirdi

27 Mart 2021 Dergi:

2016 yılında Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği unvanı ile kurulan GÜYAD, “Büyük Dönüşüm” teması ile gerçekleşen 2021 Yılı Genel Kurulu’nda isim değişikliği kararını açıkladı.

Yeni adıyla Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de video konferans aracılığıyla katıldığı 4. Olağan Genel Kurulunu, İstanbul Raffles Otel’de gerçekleştirdi.

Genel Kurul’da belirlenen yeni yönetimde Cem Özkök yeniden başkan seçildi. Üç yıl görev yapacak olan dokuz kişilik yeni yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor: Birol Ergüven – Limak Enerji, Kürşat Tezkan – Akfen Elektrik, İbrahim Erden – Erciyes Anadolu Holding Enerji Grubu, Burak Kuyan – Doğan Enerji Yatırımları, Hakan Aytekin – Altek Alarko, Sinan Ak – Zorlu Enerji, Mehmet Emre Okuyan – Borusan EnBW Enerji Yatırımları, Ezgi Katmer – Enerjisa Enerji Üretim.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
“Önümüzdeki on yıllarda en çok yatırım yapılacak enerji alanının ‘yenilenebilir enerji kaynakları’ olduğunu artık net olarak biliyoruz. ‘Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD’ adıyla faaliyete başlayan derneğimiz kurulduğu günden bu yana yalnızca güneş enerjisi sektörü için değil yenilenebilir enerjinin tüm alanları için yapılan çalışmalarda yer aldı, ülkemizde yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi için yapılan çabalardan hiçbir noktada geri kalmadı. Zaten yola çıkarken de amacımız ‘ülkemizde yenilenebilir enerji yatırımlarının ve yatırımcılarının hak ettiği yere gelmesi ve uygun yatırım ikliminin oluşması için faaliyet göstermek’ olarak belirlenmişti. Bunun en önemli nedenlerinden biri, GÜYAD’a üye olan Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yenilenebilir enerjinin tüm alanlarında faaliyet gösteriyor olması. Bu da bize farklı bir sorumluluk yükledi ve esasen sektörün tamamını kapsayan bu fiili temsili derneğimizin isminden başlayarak kamuoyuna duyurmaya karar verdik. Bundan sonra yola bizim ‘Büyük Dönüşüm’ adını verdiğimiz bir hamle ile ‘GÜYAD Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği’ adı ile devam edeceğiz. Böylelikle; geleceğin en önemli enerji alanlarından biri olan ‘yenilenebilir enerjinin’ tamamını kapsadığımızı Türk ve dünya enerji arenası ile paylaşmış olacağız.”

Fatih Dönmez: Nisan ayı içerisinde güneş YEKA yarışmalarını tamamlayabiliriz

GÜYAD 4. Olağan Genel Kurulu’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de toplantıya video konferans yoluyla bağlanarak sektördeki son gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Dönmez, Türkiye’nin güneşten elde ettiği elektrik üretiminin son bir yılda yüzde 50 oranında arttığını belirterek salgının etkilerine karşın güneş enerjisinin geleceğine dair büyük beklentileri olduğunu söyledi. 10 yıl öncesine göre güneş enerjisi maliyetlerinin en az 5 katı oranında azaldığına dikkat çeken Dönmez, 2030’a kadar güneş enerjisi alanında yılda ortalama yüzde 10 büyüme beklendiğini ve güneşin büyümenin merkezinde olduğunu sözlerine ekledi. 12 Nisan günü günlük elektrik üretiminin yüzde 8’inin elektrikten sağlandığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçtiğimiz haftalarda başvuruları alınan güneş YEKA ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de mini YEKA’da 709’dan fazla başvuru aldıklarını ve alınan tekliflerle ilgili kesin bir takvim vermemekle birlikte çalışmaların devam ettiğini, Nisan ayı içerisinde bu yarışmaların tamamlanabileceğini belirtti.

Toplantıya yine video konferans aracılığıyla katılan EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Deniz Daştan da hibrit projelerle ilgili düzenlemeler hakkında açıklama yaptı. Hibritle ilgili yönetmelik değişikliğinin 3 hafta içinde kurula gelmesini beklediklerini söyleyen Daştan, “Biz de bir an önce güneşi şebekeye bağlamak istiyoruz. EPDK olarak şebeke kapasitelerini zorladığımızın farkındayız ancak zannediyorum saha usulleri yasası yürürlüğe girdikten sonra birkaç hafta içerisinde ivme kazanacağımızı düşünüyorum” dedi.Slider Altına