Güneş Enerjili Araçlar Üreten Bir Üniversite Topluluğu: ESTU Solar Team

12 Mayıs 2020 Dergi:

ESTU Solar Team, geleceğin mühendis adaylarından oluşan, hepsi birbirinden özverili ve çevre bilinciyle ileri teknolojiyi birleştirerek güneş enerjisiyle çalışan araçlar üreten bir üniversite topluluğu. Bu gençler, takım ruhunu ve takım çalışmasını bir arada yürüterek teorik ve pratik tecrübeleriyle en yükseğe ulaşmayı hedefliyor. Gelin ESTU Solar Team’i daha yakından tanıyalım.

2006 yılında Anadolu Solar Team adı altında kurulan takım, alınmış radikal kararlar doğrultusunda 2019 yılından itibaren yeni adıyla “ESTU Solar Team” olarak Eskişehir Teknik Üniversitesi himayesi altında çalışmalarına devam ediyor. Solar Team 2006 yılından bugüne kadar, zamanını, enerjisini ve mühendislik tecrübesini kullanarak gönüllülük esasıyla ulusal ve uluslararası yarışlarda yer aldı ve birçok başarı elde etti. 
Takımın ilk aracı olan Orca’nın üretilmesiyle başlayan bu serüven beraberinde diğer 4 aracın üretimiyle devam etti. Her geçen yıl, takım kendini geliştirerek ve mühendislik açısından yıldan yıla güçlenerek birbirinden farklı güneş enerjili araçlar üretip birçok yarışta başarılar kazandı.

estu solar team gunes enerjili araba

ESTU Solar Team’in Ürettiği Güneş Enerjili Araçlar

  • Orca: Takımın bir yıllık multidisipliner çalışması sonucu 2007 yılında ürettiği ilk araç. Orca, Tübitak Formula-G yarışlarına 3 kez katıldı ve Türkiye 4.’lüğü elde etti.
  • Thunderbird: 2009 yılında Thunderbird isimli ikinci aracını üreten takım, bu araçla Tübitak Formula-G yarışlarına 2 kez katıldı, Türkiye 2.’liğini elde etti ve aynı zamanda Türkiye’nin “En Hafif Güneş Enerjili Aracı” unvanını kazandı.
  • Sunatolia: ESTU Solar Team, geleceğe yön veren teknolojilerin kullanılmasını yapılan araçlarla desteklemek adına yenilikçi kabuk tasarımı ve güçlü donanımıyla “Sunatolia” adlı aracını 2011 yılında Türkiye ile buluşturdu. 2012 yılında gerçekleşen Tübitak Formula-G yarışında 2.’lik elde etti. Ulusal başarılara ek olarak Avusturalya’da 16-23 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenlenen “World Solar Challenge” adlı dünyanın en prestijli güneş enerjili araç yarışına katıldı.
  • Sunatolia 2: ESTU Solar Team yıllar içerisinde profesyonelleşerek edindiği kazanımların üzerine yenilerini koyarak Sunatolia 2’yi üretti. 2014 yılında, Sunatolia 2 bir ilki gerçekleştirerek uluslararası yarış olan SASOL’de 2.’lik elde etti. Başarılara doymayan takım, 2015 yılında Sunatolia 2 aracı ile World Solar Challenge’a katıldı ve yarışı eksiksiz tamamlayan ilk ve tek Türk takımı unvanını aldı.

estu solar team sunatolia 2

  • Sunatolia 3: Sunatolia 2 aracından sonra üretilen, mühendislik tasarımı ve teknik donanım açısından daha gelişmiş olan Sunatolia 3 aracı üretildi. Takım, 2016 yılında SASOL Solar Challenge’a katılım gösterdi. Aerodinami ve dayanıklılık açısından üretilen en başarılı araçtır.

 

Takımın Katıldığı Yarışlar

  • TÜBİTAK Formula-G: Alternatif enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalığı yükseltmek ve öğrencilerin bilgi birikimlerini kullanması amacıyla düzenlenen ulusal bir pist yarışı. En son 2013 yılında düzenlendi.
  • Sasol Solar Challenge: Güney Afrika’da düzenlenen, sabah 8’den akşam 17:30’a kadar süren ve dünyanın ileri gelen üniversitelerinin katıldığı aerodinamik ve dayanıklılığın ön planda tutulduğu bir yarıştır. Yarışta dereceler, toplam alınan yola göre belirlenir. 
  • Bridgestone World Solar Challenge: Bu yarış, 3021 km’lik parkuru tamamlamak üzere Avustralya’da düzenleniyor ve bir hafta sürüyor. İki yılda bir yapılan bu yarış, 3 klasmandan oluşuyor.
  • ILumen European Solar Challenge: Belçika’da eski Formula 1 pistinde gerçekleşen bu yarış bir dayanıklılık yarışıdır. 24 saat boyunca güneş arabaları düşük güç tüketimi ve fantastik aerodinami ile potansiyellerini bu yarışta sergiliyor.

 

Her sene yenilenen ve büyüyen takım, eski ekip üyelerinden aldığı bilgi birikimini gelişen teknolojiyle beraber tazeleyerek ve Sunatolia 3’ü yarış regülasyonuna göre revize ederek 2020 yılında gerçekleşecek olan bu yarışa katılmayı hedefliyor.

Eski takım üyeleri de dahil olmak üzere tüm ekip takım ruhunu içlerinde benimseyerek canla başla çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Eski takım üyelerinden biri olan Uğur Kotanak, “Solar Team benim için okul, takım ruhu ve macera demektir” diyor. 

Takım Kaptanı Mehmet Sarıkaya ise şunları söylüyor: “1 yılı aşkın süredir liderliğini üstlendiğim ESTU Solar Team, farklı branşlarda 28 kişinin aynı amaç doğrultusunda bir araya gelip fark yaratmaya çalışmasının yanında, güçlü kökenlere dayanan takım ruhu ve yapılan işe duyulan tutkuyu sonuna kadar hissettiren, ben değil her zaman bizi düşündüren ve okuldaki teorik bilgiyi pratiğe dökerek mühendislik yapma fırsatı sağlayan, her geçen yıl mezunlarıyla ve yeni üyeleriyle büyüyen bir ailedir.”

ESTU Solar Team tanıtım videosunu izlemek için tıklayınSlider Altına