GTC’den Yeşil Küre’ye İdeal Güneş Paneli Çözümü

16 Eylül 2020 Dergi: Ekim-Aralık 2020

Güneş paneli sektörünün önde gelen firmalarından GTC, her kurum ve tesis için olumsuz hava koşullarında bile yüksek performans sağlayan çözümler sunuyor. Tiryaki Yeşil Küre ile gerçekleşen işbirliği de, temiz bir gelecek için atılan büyük bir adım oldu. 

Türkiye’de güneş enerjisi ile elektrik üretimi her geçen gün artarken, sektörün öncü firmalarından GTC de geliştirdiği inovasyonlarla bu büyümeye katkı sağlamaya devam ediyor. GTC üretimi fotovoltaik modüller, nem, bulut, kirlilik gibi hava koşullarından etkilenmeden üstün performans sağlıyor.

Vizyonunu güneş santralleri ile sınırlı tutmayarak her türlü çatı, otopark, bina cephesi vb. noktalar için çözümler sunan GTC, organik tarım ve hayvancılık girişimi Tiryaki Yeşil Küre ile işbirliğine gitti. Sürdürülebilirliği esas alarak iyi bir gelecek için çalışan iki firmanın işbirliği çok verimli sonuçlar ortaya çıkardı. 

GTC tarafından yapılan açıklamaya göre; Tiryaki Yeşil Küre’nin Samsun Bafra’daki tesisi için, her biri 310 W’lık güce sahip 16 bin 720 adet çift camlı güneş paneli kullanıldı. Azotlu gübre yoğunluğu ve de kömür kullanımı yüksek bir ortam olan bu tesiste dahi GTC güneş panelleri yine üstün performans sağladı ve Yeşil Küre’nin temiz enerji kullanımına destek oldu. Üstelik hem tutuşmazlık hem de yavaş yanma konusunda uluslararası standartları karşılayan, AA sınıfı yangın güvenliğiyle tesisin emniyetine de katkıda bulundu.

Dört mevsim boyunca karşılaşılabilecek bulutlu, yağmurlu ve nemli ortamlarda da gücünü koruyan 5.2 MWP’lik çatı kurulumu, elektrik üretimini üst seviyede tuttu. Böylece Yeşil Küre’yi 8 aylık süre boyunca 4.96 GWh’lik elektrik üretimi yaparak maliyetlerini düşürdü. Böylece tüketiciler de organik ürünlere daha uygun fiyata ulaşma imkânı buldu.

Bu sürede, GTC’nin kömür kirliliği ve azotun etkisi hesaplanmadan Pvsyst simulasyonu ile öngördüğü üretimden yüzde 5.19 daha fazla elektrik üretimi gerçekleşti. Yani beklentiler aşılmış oldu. Bu işbirliği, GTC panellerinin olumsuz koşullarda dahi yüksek verim sağladığını teyit etmiş oldu.