GT 2020 Jeotermal Kongresi Yoğun İlgi ve Katılımla Sahne Oldu

14 Şubat 2020 Dergi:

JESDER’in (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) yıllık konferansının dördüncüsü, 5-6 Şubat 2020 tarihlerinde, Ankara Bilkent Otel’de gerçekleşti
GT Jeotermal Kongresi ve eşlik eden sergisinin açılışına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’yi, dünya kurulu güç sıralamasında birinci sırada görmek istediklerini belirtti. Bakan Dönmez, MTA’nın yeni sahalar arayacağı ve sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılar için yeni bir tarife üzerinde çalışmaların devam ettiği bilgilerini verdi.
Kamu kesiminden katılımın yoğun olduğu görülen kongre, JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk’ün açılış konuşması ile başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanı sıra Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın’ın da konuşmalarının yer aldığı ilk oturumun ardından kongre, sektörel gelişmelerin ele alındığı kamu oturumu ile devam etti.
Enerji Kentleri Birliği’nin Oturumunda; Enerji Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan’ın yanı sıra Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş ve JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk birer sunum gerçekleştirdi.
Türkiye’nin jeotermal enerji kaynaklarının geliştirilmesine, elektrik üretimi içinde payının yükselmesine çalışan mühendis ve bilimcileri, yatırımcıları, tedarikçileri, kamu ve özel sektör çalışanlarını bir araya getiren kongrede kamu kesiminden ve özel sektörden pek çok değerli profesyonel, gerçekleştirdikleri sunumlarla bilgi ve deneyimlerini izleyenlerle paylaştı. Kongre programına eşlik eden sergide, katılımcı kuruluşlar ürün ve hizmetlerini doğrudan muhataplarına tanıtma olanağı buldu.