GoodWe Türkiye İhracatını 5 Kat Artırdı

06 Ekim 2020 Dergi:

GoodWe Türkiye, Türkiye’den Ortadoğu ve Balkan ülkelerine yaptığı satışlar ile ihracatını, 2019 yılına göre 5 kat artırarak, 2020 yılı hedefine çoktan ulaştı. Yeni dönemde de daha çok lokal ve global projelerde yer almayı hedeflediklerini söyleyen GoodWe Türkiye CEO’su Engel Taştan; firmanın yeni dönem hedefleri, projeleri ve Türkiye pazarıyla ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“Özellikle çatı pazarı için çaba gösteren bir markayız”

GoodWe’nin PV inverterlerinin ve enerji depolama çözümlerinin araştırılmasına ve üretimine odaklanan lider ve stratejik bir kuruluş olduğunu belirten GoodWe Türkiye CEO’su Engel Taştan, “80’den fazla ülkede 16 GW’lık bir kurulum ile 0.7 kW ila 250 kW arasında değişen GoodWe inverterleri, büyük oranda; konut ve ticari çatılarda, endüstriyel ve zemine monte & şebeke bağlantılı büyük ölçekli sistemlerde kullanılıyor. GoodWe, global pazarda %14’lük bir pazar payına sahip ve sıralama olarak 4. durumda; aynı zamanda 2020 yılında evsel depolama konusunda da dünyada 1. olarak seçildi. GoodWe, dünya pazarında yaklaşık 70 ülkeye aktif satış yapıyor, bu ülkeler içinde; Avrupa, Güney Amerika, Ortadoğu, Orta Asya ve Rus ülkeleri bulunuyor. Türkiye pazarında şu anda yaklaşık 1 GW çalışan inverter mevcut ve bu yaklaşık %14 pazar payı demek. Türkiye pazarında 2013 yılından beri sıkı biri çalışma içerisindeyiz ve her zaman özellikle çatı pazarı için çaba gösteren bir marka olduk. 2016 yılından itibaren resmi olarak Türkiye şirketini kurduktan sonra başta 2 personel, bugün ise 10 kişilik dinamik ve tecrübeli bir ekip ile sektörümüzde rol almaya devam ediyoruz. Hem İstanbul hem İzmir satış ofislerimiz ve aynı zamanda Kayseri’deki mevcut Bakım & Onarım ve Servis merkezimiz ile değerli müşterilerimize ihtiyaç duydukları her an hizmet veriyoruz” dedi. 

“Bu yıl GoodWe Lityum Battery üretime giriyor”

Taştan GoodWe’nin, 2020 yılı sonu itibarıyla yeni HT Serisi olan 100 kW, 120 kW, 136 kW (1100V & 10MPPT) inverter satışlarına başladığını belirterek, “2021 yılı başı itibarıyla da 250 kW (1500V & 12MPPT) inverterlarımızı satışa sunacağız. Aynı zamanda, bu yıl GoodWe Lityum Battery üretime giriyor ve çok yakında endüstriyel battery ve evsel battery çözümleri sunmaya başlayacağız. Burada GoodWe, global pazarda çok ünlü olan bir lityum battery üreticisini satın alarak kendi bünyesine kattı ve bu pazarda ismini duyurmak için kollarını sıvadı. Son olarak GoodWe, Eylül ayı başında Çin Shanghai Borsası’nda halka açıldı ve bu şekilde daha fazla büyüyebilmek için kendisine bir avantaj sağladı” diye konuştu.

“Daha çok lokal ve global projede GoodWe kullanılmasını sağlayacağız”

Engel Taştan sözlerine şöyle devam etti: “GoodWe Türkiye ekibi olarak, hem Türkiye pazarında pazar payımızı korumak ve yükseltmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilmek için ihracatımızı daha çok artıracağız. Türkiye’den; Ortadoğu ve Balkan ülkelerine yaptığımız satışlar ile ihracatımızı, 2019 yılına göre 5 kat artırarak, 2020 yılı hedefimize çoktan ulaşmış durumdayız. Aynı hızla devam ederek, daha çok lokal ve global projede GoodWe kullanılmasını sağlamaya devam edeceğiz.”