GoodWe, Güneşten Enerji Üretimini Maksimuma Çıkaran Depolama Çözümü Webinarı Düzenledi

17 Mayıs 2023 Dergi: Mayıs-Haziran 2023

GoodWe Solar Academy, 17 Mayıs günü “Güneşten Elde Ettiğiniz Enerjiyi Depolama Çözümü ile Maksimuma Çıkarın” başlığını taşıyan bir web seminer düzenledi. 
GoodWe Solar Academy Eğitim Direktörü Buğra Can tarafından verilen seminerde; Depolamalı Konut İnverterleri, Uygulama Alanları ve Sistem Bileşenleri anlatıldı.
Buğra Can sunumuna; GoodWe’nin DC ve AC bağlı hibrit invertör modellerini tanıtarak başladı. Can, özetle şu konulara değindi: “Eğer çalışma prensibini cep telefonunuzdan mobil uygulama üzerinden değiştirmezseniz, PV besleme önceliğinde,  üretilen enerjinin önce yükleri beslemesi vardır. Artan enerji ile aküler doldurulur. Aküler dolunca, kalan enerji fazlası, eğer mümkün ise şebekeye satılır. Satış izni yoksa smart metre aracılığıyla üretilen fazla enerjiyi kısarak sadece yükleri besleyecek ve aküyü dolduracak şekilde çalışması sağlanır. Back-up ve on-grid arasında öncelik yoktur. Bu uygulamanın sağlıklı çalışması için akım trofalarının ve smart metrenin doğru bağlanması gerekir. Yükler ilk önce üretilen güneş enerjisi ile beslenir. Bu enerji yetersiz ise akülerden takviye olur. Akü boş ya da yetersiz ise şebeke devreye girerek eksik kalan enerjiyi sağlar.
AC bağlantılı ek invertörler var olan on-grid sistemleri depolamalı hale getirmeye yarar. İki adet akım trafosu ile devreye alınır. Her marka invertör ile çalışır. Tek faz ve üç faz çözümler mevcuttur.
ET serisi konut tarafında on kilovata kadar çalışabilir. Ama istenirse paralellenebilir ve toplamda yüz kilovata kadar çıkarılabilir. Bize çok sık gelen sorulardan bir tanesi de mevcut üç fazlı ev veya işyerinde, tek fazlı invertörün kullanılıp kullanılamayacağıdır. Evet, hiçbir sorun olmadan besleme yapar. Tüm hibrit invertörlerimizde enerjiyi rezerve etme özelliği bulunmaktadır. Elektriğin sıklıkla kesilebildiği bir yerde bu özellik sayesinde invertöre “Eğer şebeke var ise aküdeki enerjiyi kullanma. Takviye amaçlı güneş panellerine ilk önce şebekeden destek ver. Aküyü mümkün olduğunca tüketmeyelim, şebeke kesildiği zamanlarda aküdeki rezervimizi kullanalım” komutu veriyoruz. Ekonomi modu sayesinde de akülerin şarj ve deşarj saatlerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
Özellikle ev sahipleri ve yatırımcılar için önemli bir özellik; yüklerin yirmi dört saat boyunca izlenebilmesidir. GoodWe, izlemeyle ilgili bütün hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. İzleme bilgilerine GoodWe SEMS portal web sitesi üzerinden veya mobil uygulamadan erişmek mümkün. 
Hibrit invertörlerimizle tek noktadan çözüm sağlıyoruz. Kurulum ve işletme için gereken tüm bileşenler, cihazla birlikte teslim edilmektedir. Kurulumu gerçekleştirecek kişinin becerisine bağlı olarak, aküler dahil hibrit invertörün kurulumu 25-45 dakika arasındadır.
GoodWe hibrit sistemleri akıllı aletlerle ve prizlerle haberleşebilmektedir. 
GoodWe Solar Topluluğu çevrimiçi platformunda vebinar kayıtları, videolu çözümler bulmak mümkündür. Buradaki ‘Forum’da sorularınıza hızlı çözümler bulabilirsiniz. Bu vebinarın kaydı da bu platforma yüklenecek. Buradaki aktivitelere katılarak puan toplayabilir, bu puanları hediyelere dönüştürebilirsiniz. GoodWe Solar Topluluğu’na community.goodwe.com adresinden erişebilirsiniz.”
Konuşmasında; GoodWe’nin geçtiğimiz yıl başlayan akü üretimi ile Lynx U ve F serisi akülerin sunduğu esnek çözümlere de yer veren Buğra Can, web semineri soruları yanıtlayarak sonlandırdı.