Geri Dönüştürülmüş Rüzgar Türbini Kanatlarını Ticarileştirmek için CETEC Projesi

24 Mayıs 2021 Dergi:

Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas, termoset kompozitleri fiber ve epoksiye ayırarak rüzgar türbini kanatlarını tamamen geri dönüştüren iki aşamalı bir süreci ticarileştirmek için üç yıllık bir projeye liderlik ediyor.

Endüstri ve akademik liderlerden oluşan bir koalisyon, rüzgar türbini kanatlarının yapımında kullanılan malzeme olan termoset kompozitlerde döngüselliği sağlamak için yeni bir teknoloji geliştirdi.

Yeni teknolojinin, tamamen geri dönüştürülebilir bir rüzgar türbini değer zincirine giden yolda son teknolojik adımı sağladığı söyleniyor.

cetecBu yeni teknolojinin benimsenmesini sağlamak ve rüzgar endüstrisinde döngüsel bir ekonomiyi ilerletmek için CETEC (Circular Economy for Thermosets Epoxy Composites-Termosetler Epoksi Kompozitler için Döngüsel Ekonomi) adlı yeni bir girişim oluşturuldu.

Üç yıl içinde CETEC, yeni döngüsellik teknolojisinin ticarileştirilmesine dayanan, endüstriyel benimsenmeye hazır, tam kapsamlı bir çözüm sunmayı hedefliyor.

CETEC (Circular Economy for Thermosets Epoxy Composites), Danimarka İnovasyon Fonu (IFD) tarafından kısmen finanse ediliyor ve epoksi üreticisi Olin, Danimarka Teknoloji Enstitüsü (DTI) ve Aarhus Üniversitesi’nden oluşuyor. 

İki aşamalı rüzgar türbini kanadı geri dönüşüm süreci

Aynı ortaklar tarafından yürütülen bir inovasyon girişimi olan DreamWind tarafından geliştirilen yeni teknoloji iki aşamalı bir süreçten oluşuyor. Bu süreçte öncelikle termoset kompozitler fiber ve epoksi olarak demonte ediliyor. İkinci olarak, yeni bir kimyasal dönüşüm süreci yoluyla, epoksi, yeni türbin kanatlarının imalatına yeniden dahil edilebilen, işlenmemiş malzemelere benzer temel bileşenlere ayrılıyor.

Danimarka Teknoloji Enstitüsü’nde ekip yöneticisi olan Simon Frølich’e göre, kompozit malzemeler, elyaf ve epoksinin güçlü yapışması tarafından yönetilen düşük ağırlıkları ve yüksek mukavemetleri ile karakterize ediliyor. 

Frølich, “İkilem, bu güçlü bağın aynı zamanda bu malzemelerin geri dönüştürülmesini zorlaştıran özellik olmasıdır. Bu nedenle, CETEC’in yeni teknolojisinin geliştirilmesi, kompozitin kullanım ömrü sonunda sökülmesini sağlar ve yeni bir döngüsel değer zincirinde her bir malzeme akışının temsil ettiği değeri yakalamamıza olanak tanıyan bir oyun değiştiricidir” diyor.

Aarhus Üniversitesi’nden Prof. Dr. Troels Skrydstrup, “Epoksi bazlı malzemelerin kimyasal dönüşümü, bu oldukça kararlı polimer zincirlerinin moleküler yapı bloklarına dönüştürülmesine izin verecektir. Bu yapı taşları kolayca işlenebilir ve orijinal malzeme ile aynı kaliteye sahip olacak yeni epoksi üretmek için kullanılabilir. Değerli moleküler karmaşıklığın bu şekilde kaybını önlemek, oldukça arzu edilen bir kavram ve sürdürülebilir malzemeler için önemli bir adımdır” diye ekliyor.

Vestas Yenilik ve Konseptleri Sürdürülebilirlik ve Gelişmiş Materyallerden Sorumlu Başkanı Allan Korsgaard Poulsen şunları söylüyor: “Net sıfır geleceğe yönelik küresel taahhütler arttıkça, 2040 yılına kadar sıfır atık türbinleri üretme hedefimizi yerine getiren Vestas da dahil olmak üzere rüzgar endüstrisinin sürdürülebilir şekilde ölçeklenebilmesini sağlamak kesinlikle çok önemlidir. CETEC projesi, Vestas'ın bu hedefe ulaşma yolculuğunda ve kanatların kullanımdan çıkarılması sırasında çöp sahasının artık gerekli olmadığı bir geleceği sağlamada önemli bir kilometre taşı olacaktır.”

Olin’den Leif Ole Meyer, “Rüzgar endüstrisinin önde gelen epoksi üreticisi ve küresel tedarikçisi olan Olin, bu önemli sürdürülebilirlik projesine teknolojik uzmanlığını sunmaktan gurur duyuyor. Bir döngüsellik oluşturarak mevcut bir termoset boşluğunu kapatan teknolojiler geliştirmek, kaynak verimliliği sürdürülebilirlik hedefimizi uygulamaya koymanın bir başka örneğidir. Bu yenilik, endüstrinin işlenmemiş malzeme kaynaklarının tüketimini en aza indirmesine ve malzemelerin yeniden kullanımını ve geri dönüşümünü artırmasına yardımcı olacak” diyor.

CETEC epoksi reçineleri geri dönüşüm çözümünün, imalat endüstrileri için atık yönetimi ile ilgili düzenlemelerin sıkılaştırıldığı pazarlarda ticari olarak ilgi görmesi bekleniyor. Vestas, tam olarak geliştirildiğinde, çözümün otomotiv ve havacılık gibi üretimde termoset kompozite dayanan diğer sektörleri etkileyebileceğine inanıyor.

Kaynaklar
The Engineer

offshoreWIND.biz

VestasSlider Altına