GE Yenilenebilir Enerji, en büyük kara tipi rüzgâr türbinini tanıttı

28 Eylül 2017 Dergi: Eylül-Ekim 2017

GE Yenilenebilir Enerji, yeni 4.8-158 kara tipi rüzgâr türbinini tanıttı. Yeni rüzgr türbini, GE'nin bugüne kadarki en yüksek verimliliğe sahip türbini olma özelliğini taşıyor. Segmentteki en büyük rotor ile yenilikçi bir kanat tasarımına sahip olduğu belirtilen 4.8-158 türbinin, Yıllık Enerji Üretiminde (AEP) önemli bir iyileşme sağlayarak düşük ve orta rüzgâr hızlı sahalardaki müşterilerin enerji maliyetlerini düşüreceği açıklandı.

GE'nin Onshore Rüzgar Enerjisi İş Alanı Başkan ve CEO'su Pete McCabe, konuya ilişkin şunları söyledi: "4.8-158 tasarımı, türbin teknolojisi ve verimlilik için atılan önemli bir adım. Şu anda bu türbini sizlere tanıtıyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Türbin, Almanya, Türkiye ve Avustralya gibi düşük ve orta rüzgâr hızı olan bölgelerin yanı sıra ihale gibi süreçler için de uygun çünkü dünya genelinde birçok ülke, enerji maliyetlerini düşürmeye giderek daha çok önem veriyor". Türbinin özelliklerine ilişkin şu bilgiler verildi:

“GE'nin 4 MW segmentindeki ilk kara tipi (onshore) girişi olan yeni 4,8 MW rüzgâr türbini, 158 metrelik bir rotora ve 240 metreye kadar tepe yüksekliğine sahip. Daha büyük bir rotor ve yüksek kulelerin bir arada bulunması, türbinin daha yüksek rüzgâr hızlarını almasını ve daha fazla enerji üretmesini sağlıyor.

GE'nin en yeni türbininde yüksek teknolojili kanatlar, gelişmiş yük ve kontroller ile daha yüksek ve daha uygun maliyetli kuleler bulunuyor. Bu yeni inovatif özellikler, LM Wind Power, Blade Dynamics ve GE'nin Küresel Araştırma Merkezi ile olan yakın işbirlikleri sayesinde geliştirilebildi.

77 metre uzunluğundaki karbon kanatlar, LM Wind Power'ın geçmişteki güçlü performansından ve malzeme inovasyonlarından yararlanıyor. Bir yandan da şirketin bugüne kadar sunduğu en uzun kara tipi (onshore) kanatları olma özelliğini taşıyor. Rotor, spesifik müşteri ve saha gerekliliklerine bağlı olarak, özelleştirilmiş karbon kanatlarla çeşitli koşullara göre adapte edilebilir. Bu esneklik, GE'nin yüksek verimli ürünler sunmada ve elektrik maliyetini aşağı çekmede müşterilere yardımcı olmasını sağlıyor. Ayrıca sektördeki en küçük Civata Halkası Çaplarına sahip olan kanatlar, imalat ve lojistik maliyetlerini de minimum düzeyde tutuyor”.

 Slider Altına