FuturaSun 10 GW Endüstriyel Merkez Kuruyor ve PV Hücre Üreticisi Oluyor

20 Mayıs 2023 Dergi:

İtalyan yüksek verimli fotovoltaik modül üreticisi FuturaSun, Çin'in Jiangsu eyaletindeki Huai'an şehri ile 10 GW'lık bir güneş pili fabrikasının inşası için stratejik bir anlaşma imzaladı.

Fotovoltaik tedarik zincirinin dikey entegrasyonunda FuturaSun için bir başka önemli kilometre taşı:

10 Mayıs'ta Huai'an'da düzenlenen imza töreninin ardından şirket, dünyanın en iyi fotovoltaik hücre üreticileri arasına katılıyor.

Proje, 266.000 metrekarelik bir dev fabrikanın inşasını içeriyor. Başlangıçta 150 milyon Euro tutarında olacak yatırım iki aşamada gerçekleştirilecek. 3 yıllık bir süre içinde, tamamlanıp faaliyete geçtiğinde tesis, yıllık 10 GW'lık son teknoloji N-tipi TOPCon güneş pili üretim kapasitesine sahip olacak.

2024 baharında başlayacak olan üretim süreci yüksek oranda otomatik hale getirilecek. Üretilecek güneş pilleri, FuturaSun'un hem İtalyan hem de Çin gigafabrikalarına (Gigafactory büyük ölçekte elektrikli araçlar için pil üreten tesisleri kasdetmektedir) hizmet veren modüllerinin ayrılmaz bir parçası olacak. Dikey entegrasyon, daha da fazla kalite güvencesi, gelişmiş tedarik özerkliği ve gelecekteki teknolojik gelişmelere yönelik artan yetenek sağlayacaktır.

FuturaSun'un CEO'su ve kurucu ortağı Alessandro Barin, "Bu, İtalyan Grubumuzun şimdiye kadar Çinli büyük oyuncuların hakim olduğu bir arenaya girme hedefini ortaya koyduğu eşi görülmemiş bir proje. Bu, yeni sınırlara ulaşma ve imkansız gibi görünen hayalleri gerçeğe dönüştürme yeteneğimizin bir kanıtı. Bugün, FuturaSun tedarik zincirini daha da sağlamlaştırıyor, ana modül bileşeni olan güneş pili için tedarik sağlarken kalite standartlarını da koruyor, sadece Çin'deki tesislerimiz için değil, aynı zamanda ve en önemlisi Avrupalı muadilleri için de… Varoluşumuzun bir parçası olarak, özellikle Avrupa-Çin ilişkileri çerçevesinde fotovoltaik endüstrisinde önemli bir referans olarak ortaya çıktık” dedi.

İmza törenine hem Çin hem de İtalya'dan üst düzey yetkililer katıldı. Qingjiangpu Bölgesi Parti Komitesi Sekreteri Zhu Haibo, bölgeye gösterilen ilgi ve destek için şükranlarını dile getirdi. İtalya'nın Şangay Başkonsolosluğu, Başkonsolos Yardımcısı Alessandra Palumbo, Çin'deki İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ermanno Vitali ile birlikte, FuturaSun'u ilk günlerinden beri araştırma, geliştirme ve çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığından ötürü övdü. FuturaSun'un Kurucu Ortağı ve COO'su Xu Ning, FuturaSun ile Qingjiangpu Bölgesi arasındaki çok sayıda karşılıklı fayda sağlayacak mükemmel işbirliğini vurguladı.

Bu iddialı proje, endüstriyel konsolidasyon yoluna devam eden ve kendisini fotovoltaik endüstrisinin devleri arasında konumlandıran dinamik İtalyan şirketi için bir başka başarı olacak.

FuturaSun, fotovoltaik modüllerinin üretimi için ilk gigafactory'sini 2020'de Taizhou'da kurdu ve şu anda Suzhou'da ikinci bir gigafactory ve HQ Asia'yı geliştiriyor. Her iki tesis de dünyanın en büyük ve en dinamik bölgesi olan Jiangsu Eyaletinin fotovoltaik bölgesinde bulunuyor.


Etiketler