Fronius Zamandan Tasarruflu ve Her Zaman Yanınızda Pratik Online Araçlar Sunuyor

17 Kasım 2020 Dergi:

Fronius yüksek kaliteli ürün ve hizmet sağlamaya yönelik çalışmaları sürecinde yeni jenerasyon inverterleri sayesinde devreye alma, gösterim ve satış sonrası destek hizmetleri de komple yeniden tasarladı. Sonuç olarak kurulumcular, servis teknisyenleri ve kullanıcılar için üç yararlı uygulama geliştirildi.

Fronius sevilen online araçları yelpazesini geliştirerek faydalı yeni özellikler ekledi. Artık servis desteği daha hızlı, daha az masraflı ve etkili olacak. Yeni uygulamalar sayesinde bu araçlar her zaman ve her yerde kullanıma hazır durumda.

Solar.start uygulaması: “İnverteri sadece 3 adımda çalıştırın”
Solar.start uygulaması sayesinde tüm Fronius inverterlerinin devreye alma işlemi artık bir çocuk oyunu kolaylığındadır. Kurulumcu sadece üç adımda internet bağlantısını kurabilmekte, cihazı konfigüre edebilmekte ve son olarak da inverteri online görüntüleme portalı Solar.web’de entegre edebilmektedir. Bu işlemler hızlıca yapılabilmekte ve müşteriye karşı profesyonel bir izlenim bırakmaktadır. Uygulama bir diğer hizmet olarak Solar.web veya Solar.SOS gibi faydalı platformlar ile bağlantı da kurmaktadır. 

Solar.web uygulaması: “Fotovoltaik tesis daima kontrol altında”
Fronius Solar, sevilen enerji yönetim ve görüntüleme aracı Solar.web’e bir ek olarak şimdi Solar.web uygulamasını da piyasaya sundu. Tesis sahibi böylelikle enerji akımlarının yanı sıra güneş enerji sisteminin verimini ve tüketimi de net ve açık bir şekilde takip edebilmektedir. Kendi öz tüketimini ve öz yeterliliğini görebilmekte veya ne kadar para ve CO2 tasarrufu elde ettiğini öğrenebilmektedir. FV tesis sahibi, Solar.web uygulaması sayesinde kelimenin tam anlamıyla 24 saat güneşi elinde tutacak.

Solar.SOS uygulaması: “Daha da hızlı bir servis için”
2020 yılının sonunda kapsamlı Solar.SOS online servis aracı ve Solar.SOS uygulaması sayesinde yerinde sorun giderme artık daha kolay hale gelecek. Servis teknisyenlerinin akıllı telefonlarına veya diz üstü bilgisayarlarına seri numarasını ve gösterilen durum kodunu girmeleri sonucunda anında çözüm kılavuzuna erişecek. Ek olarak tüm Fronius cihazları için teknik videolar ve kurulum ile kullanım kılavuzları da mevcut. Tekli bileşenlerin tamiri veya değiştirilmesi gerektiğinde, sipariş doğrudan Solar.SOS uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Bekleme süresine veya telefon masraflarına gerek yoktur. Güncel servis durumlarının işlemleri ve aynı hesap üzerinden birden fazla hesap ve tesisin yönetimi de daha az maliyetli ve rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Teknik destek ekibi elbette hizmette olacaktır: Bir yandan normal çalışma saatlerinde yardım hattı üzerinden, diğer yandan da 7/24 hizmete devam eden direkt uygulamada yer alan yeni mesajlaşma fonksiyonu üzerinden hizmet verecek. Fronius International GmbH’nın Teknik Destek Müdürü Stephan Holzinger; “Kurulumcuların müşterilerine birinci sınıf hizmet sunabilmesi için yeni uygulamamızla 7/24 teknik destek sağlıyoruz. Bu sayede bir servis hizmeti bile müşteri için pozitif bir deneyim haline gelebilmektedir” diyor. 
Yeni Fronius uygulamasına Google Play Store ve Apple Store üzerinden ulaşılabilmektedir.