Fronius Yeni Nesil GES Çözümleri; Tauro İnverterleri Tanıttı

20 Nisan 2021 Dergi:

Fronius, bu yıl Haziran ayı başına kadar pazara sunulması beklenen, yeni nesil ticari GES uygulamaları için geliştirilen Tauro serisi inverterlerini, 20 Nisan tarihinde düzenlediği çevrimiçi toplantıda tanıttı.

1945 yılında Avusturya merkezli bir aile şirketi olan kurulan Fronius’un, sırasıyla akü-şarj, kaynak sektörü ve solar enerji olmak üzere üç temel iş alanından bahsedilerek başlayan toplantı, Fronius solar inverterlerin gelişim süreci ve modelleri ile devam etti. Fronius İstanbul Solar Enerji Grubu Teknik Müdürü Ertaç Aslan’ın sunumuyla gerçekleşen toplantıda Fronius’un yazılım ve izleme çözümleri; Solar.Web, Solar.Start hakkında bilgi verildi ve Fronius’un SolHub Hidrojen enerjisi hibrit çözümlerine değinildi.


Ertaç Aslan, 50.0 ve 100.0 kW güç sınıflarındaki Tauro serisinin; merkezi P (Precombined) ve merkezi olmayan D (Direct) serilerinin üstünlükleri hakkında özetle şunları söyledi: “Bu yeni seri hem merkezi hem de string inverter özelliğini bir arada sunuyor. Tasarım esnekliği, kolay kurulum ve devreye alma, kolay ve hızlı servis, uzaktan izleme için entegre donanıma sahip olup, AC zincirleme özeliğinin de sayesinde çok düşük BOS (Balance of System) maliyeti avantajlarına sahiptir. Soğutucu plaka üzerinde ve içeride bulunan fanlar, aktif soğutma sağlayabilmektedir. Özellikle çift cidar konsepti, çok sıcak ortamlarda bile en verimli soğutmayı sağlar. Tüm bunlar, daha az güç kaybı, 50 C’ye kadar tam performans, sıcaklık arıza olasılığının düşüklüğü avantajlarını sağlar. Ayrıca yatay kuruluma izin vermesi, daha hafif soğutma plakası da yeni sistemin artıları arasındadır. Tauro’yu özel kılan değerlerden biri de; kolay ve hızlı parça değişimi yapılabilen merkezi inverter olmasıdır. Tek kişi ile güç kartı değişimi kolaylıkla yapılabilir. Kart ve bileşenler kolay ve hızlıca temin edilebilir. İnverterler kapsamlı testlere tabi tutulmaktadır; IP koruma, su girişi basınç, termal dayanıklılık, EMC ve mekanik dayanım testleri gibi…”

Aslan, Tauro serisi ile ilgili daha kapsamlı çevrimiçi toplantıların Mayıs ayında da devam edeceğini, 6 Mayıs tarihinde de Fronius ailesine yeni katılan WattPilot’un da tanıtımının yapılacağını hatırlattı ve katılımcıların sorularını yanıtladı.Slider Altına