Fronius Solar.Web: Kullanıcı Dostu ve Akıllı Enerji Yönetimi Olanağı Sunuyor

01 Ağustos 2020 Dergi:

İzleme özelliği, fotovoltaik tesisler için vazgeçilmez bir özelliktir ve üretim sonuçlarının kaydedilmesinden çok daha fazlasıdır. Fronius Solar.web enerji akışlarını şeffaf bir hale getirmekte ve uzaktan güncelleme, analiz ve bakım yapılmasını mümkün kılmaktadır. Kurulumcular her müşteri görüşmesine en iyi şekilde hazırlanabilir ve sundukları yüksek servis kalitesiyle etkileyici olabilir. Enerji yönetim aracı, maksimum seviyede öz tüketim ve öz yeterlilik için iki yeni özellik sunmaktadır: Sıcak su hazırlama ve akü depolamanın avantajları, tesis işleticisinin bireysel gerçek verileri temelinde gösterilmektedir. 
Solar.web, enerji akışlarını rahat ve kolayca anlaşılır bir şekilde sunar. Bu verilere akıllı telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden rahatça erişilebilmektedir. Tesis işletmecisi, sağlam yapılandırılmış pano üzerinden fotovoltaik tesisinin üretim ve tüketim değerlerini ister gerçek zamanlı isterse de aylık ve yıllık sırayla daima göz önünde tutabilir. Bu görünüme ayrıca bir amortisman sunumu, biriken CO2 tasarrufu ve hava tahminine göre 48 saatlik bir kazanım tahmini eklenmektedir. Eğer mevcutsa akü şarj durumu ve sıcak su hazırlama durumu da gösterilmektedir. Müşteri, iki yönlü tüketim ölçer olarak bir Fronius Smart Meter ile kombinasyon yapılması durumunda ne kadar elektrik ürettiğini, ne kadarını kendi tükettiğini, ne kadarını şebekeye yönlendirdiğini veya şebekeden ne kadar akım aldığını görebilmektedir. Bu bilanço, öz tüketim veya depolama için ne kadar potansiyel mevcut olduğunu gösterir. 
Fronius International'ın Ürün Pazarlama Uzmanı Leonhard Peböck, "Optimum sistem denetimi sunabilmek için tüm ürünlerimizi gerekli ekipmanlarla donatmaktayız ve enerji yönetim araçlarımızı ücretsiz olarak hizmete sunmaktayız. Bir fotovoltaik tesis çevrimiçi olur olmaz görev başlar. Bizim için ev sahiplerinin fotovoltaik tesislerindeki enerji akışını anlamaları önemlidir, çünkü bu şekilde kendi öz tüketimlerini maksimum seviyeye çıkarabilirler. Diğer taraftan ise tesisatçılar da en iyi servis hizmetlerini ve kapsamlı bir enerji danışmanlığı sunabilmelidir. Bu sayede 24 saat güneş vizyonumuz, yani enerji ihtiyaçlarının %100 oranda yenilenebilir kaynaklardan karşılandığı bir dünya vizyonumuz gerçek hale gelmektedir" diyor. 
Verim ve tek noktadan çözüm yetkinliği
Solar.web müşteri hizmetleri konusunda destek sağlamakta ve servis masraflarını minimum seviyeye indirmektedir: Otomatik arıza bildirimleri sayesinde hızlı bir hata giderimi mümkün olmakta, teknik analizler anında uygulanabilmekte ve düzenli güncellemeler veya küçük servis işlemleri uzaktan yapılabilmektedir. Bu proaktif servis sayesinde teknisyenler zaman ve yol masraflarından tasarruf elde etmektedir. Buna rağmen doğrudan tesisin olduğu yere gidilmesi gerekiyorsa, hızlı hata analizleri, kolay anlaşılır raporlar ve durum bildirimleri sayesinde en iyi şekilde hazırlık yapılabilmekte ve rotalar etkili bir şekilde planlanabilmektedir. Uygun bileşenlerle ve çözüm temeliyle donatılmış bir Fronius System Partner (FSP), neredeyse her servis durumunu tek bir randevuda çözebilmektedir. Bu sayede kendilerine ve fotovoltaik tesislerine iyi bir hizmet verildiğinden emin olan memnun müşteriler kazanılmaktadır.
Fronius Digital Business Solutions'tan Thomas Obermüller:  "Artık Solar.web akıllı tesis eklentilerinin sunulabildiği simülasyon imkanlarına sahip. Tek bir düğmeye basılarak tesis işletmecilerine kendi öz tüketimlerini bir akü depolama cihazıyla veya Fronius Ohmpilot ile nasıl artırabilecekleri ve bunun maddi etkisinin ne olacağı gösterilebilir. Bunun için temel, şimdiye kadar olan üretim ve tüketim analizleri, yani kendi tesislerinin somut ölçüm değerleridir" diyor.
Tek gerekli olan, Solar.web'de online olan bir fotovoltaik tesistir. Birkaç tıklama sonrasında Ohmpilot simülasyonu, fazla güneş akımının sıcak su hazırlaması için nasıl kullanılabileceğini göstermektedir. Böylelikle ısıtma masrafları azaltılmakta, fosil enerji kaynakları korunmakta ve birincil ısıtma sisteminin kullanım ömrü uzatılmaktadır. Akü simülasyonu da aynı şekilde basittir. Bu simülasyon, çeşitli akü türleri ve depolama kapasiteleri seçimini mümkün kılmakta ve öz yeterlilik ile fotovoltaik öz tüketimin nasıl arttırılacağını bir grafik üzerinden göstermektedir. 
Fotovoltaik tesis, simülasyon temelinde yeterli gerçek zamanlı değerler için en az 1 ay online olmalıdır.