Fronius GEN24 Plus Hybrid Inverter ve Acil Güç Çözümlerini Anlattı

20 Şubat 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Fronius yeni nesil Hybrid Inverteri GEN24 Plus ile ilgili bir online seminer düzenledi. 19 Şubat 2021 tarihinde online olarak düzenlenen etkinlikte Fronius Solar Enerji Teknik Müdürü Ertaç Aslan tarafından “Fronius GEN24 Plus Hybrid Inverter ve Acil Güç Çözümleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. 

Sunumuna Fronius hakkında bilgi vererek başlayan Aslan şunları aktardı: “1945 yılında Günter Fronius tarafından Avusturya’da kurulan şirketimiz bugün 34 ülkede mevcut şirketleri, 60’tan fazla ülkede temsilciliği ve 5000’den fazla çalışanıyla alanında dünya devi şirketler arasına yer alıyor. Faaliyet alanlarımızı üç temel başlıkta toplamamız mümkün: Akü-şarj sistemleri, Kaynak teknolojileri ve Solar enerji. Türkiye’de özellikle kaynak teknolojileri konusunda otomotiv ve ağır metal sektörlerinde kaynak makinalarının %85’inin Fronius markası taşıdığını söylemek hiç de abartılı olmaz. Solar enerji konusunda ise 1992’den beri faaliyetimize başladığımızı ve bugün 2 milyondan fazla inverter satışı ve kurulumu ile 17 GW’tan fazla kurulu güç kapasitesine ulaşmış durumdayız. Ürünlerimizin %95’ini ihraç eden bir şirket olarak Fronius, “24 saat Güneş Vizyonu” ile hareket ediyor. Bu çerçeve, hem gece hem de gündüz yenilenebilir kaynaklardan istifade etmeyi içeriyor. Bu vizyona ulaşmak için solar inverterler çok önemli.”

Aslan, daha sonra Fronius ürün yelpazesinde yer alan cihaz ve sistemleri tanıttı. Hibrit çözümlerde Fronius Symo Hybrid ve ticari uygulamalarda kullanılan Fronius Eco’nun 6 yıldır en büyük pazar hacmine sahip olduğuna vurgu yapan Aslan, Fronius Tauro adlı yeni ürünlerinin de ticari uygulamalara yepyeni bir bakış açısı getireceğini ve bu yılın Haziran ayında pazara sunulacağını dile getirdi. 

Fronius GEN24 Plus Hybrid Inverter serisinden Fronius Primo GEN24 Plus ve Fronius Symo GEN24 Plus hakkında Aslan şu bilgileri aktardı: “Primo GEN24 Plus ürünümüz tek fazlı 3-6 kW aralığında ve 2 MMPT+ 1 batarya girişlidir ve Mart ayı sonunda pazarla buluşacak. Symo GEN24 Plus ise üç fazlı, 6-10 kW ve 2 MMPT+ 1 Batarya girişi özelliklerine sahiptir. Fronius GEN24 Plus serisi, temiz enerji geleceği için güvenilir çözümler sunar. Çok yönlü enerji akış kontrolü, sistem genişletme olanağı, azaltılmış enerji maliyeti ve %100 yenilenebilir enerji gibi özellikler, bu ürün grubunun sunduğu avantajlar arasındadır. Bugün 1 milyon snap inverter, yılda 12.000 GWh üretilen enerji anlamına gelmekte. Bu miktarda enerji ile 24 milyon eve ve 560 hastaneye enerji sağlanabilir. Fronius’un ulaştığı inverter satışı ise 2 milyonu geçti. Dünyada ve Türkiye’de en güçlü olduğumuz alanlardan biri evsel inverter sistemleri. Bu alanda enerji tasarrufu, ısıtma-soğutma-depolama ve e-mobilite çözümleri sunuyoruz. Ticari çözümlerimizde ise daha önce de bahsettiğim Tauro ürün gruplarımızla Haziran ayından itibaren müşterilerimizin çözüm ortağı olacağız. GEN24 Plus Inverter serisi pazara sunulduğu anda yolculuğuna ödüller ile başladı. Sistem verimliliği ve dizayn konularında Berlin Üniversitesi’nden aldığımız ödüllerimiz var. Seride BYD bataryalarla çalışıyoruz. Sistem modülerdir ve oldukça verimlidir. Bu bataryalar sayesinde 58 kWh’a varan enerji depolamak mümkün. BYD Bataryalar sayesinde ürünümüz %94’e varan bir verimle çalışıyor. Bu değer sayesinde ürünümüz Fronius Symo GEN24 Plus, Berlin Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucunda en yüksek verim sunduğunu ispatlayarak ödüle layık bulundu. GEN24’ün en önemli artısı, elektrik kesintilerinde bile enerji sağlayabilmesidir. Bu avantajı PV point özelliği ile sunabiliyoruz. PV Point, şebekede güç kesildiğinde 3 kW’lık enerji ile tek faz yükleri besliyor. PV point, ek maliyet gerektirmiyor. Ayrıca evsel sistemlerde yedek güç modu Full Backup sayesinde güneşin ve bataryanın durumuna bağlı olarak 10 kWh’lık enerji sağlayabiliyor. Ürünlerimizin hibrit inverter olmasının sebebi, enerji akışını iki yönlü sağlayabilmesindendir. Bataryadan şebekeye enerji satabilmek mümkündür. Smart meter sayacı ile enerji tüketimini takip etme olanağı sunar. GEN 24 Plus serisi aktif soğutma teknolojisine sahip olduğundan cihazın aşırı ısınmasına bağlı arızalanma ihtimali de düşüktür. Kolay kurulum, oldukça hafif duvar kiti montajı, hızlı demontaj özelliği, yaylı klemensler sayesinde tornavida ve tork kullanımına gereksinimin olmaması, kolay güç ünitesi yerleşimi snapIN, hızlı ve kolay servis, uzaktan kolay ve detaylı izleme gibi özellikleri ise seriyi eşsiz kılan diğer özellikleridir.”

Webinar, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi. Slider Altına