Fronius GEN24 Plus Dünya Çapında En Sürdürülebilir İnverterlerden Biri Oldu

29 Nisan 2021 Dergi:

Fronius, harici sürdürülebilirlik uzmanlarıyla birlikte, bir sene boyunca GEN24 Plus inverterinin yaşam döngüsünü analiz etti. Ürünün tedarik, üretim, kullanım ve kullanım ömrü sonrası imhaya kadar olan tüm adımlarda en yüksek notlar alındı. Kullanım ömrü analizi, saygın Fraunhofer Institut tarafından test edilip sertifikaya layık görüldü. Bunun sonucunda Fronius GEN24 Plus dünya çapında bağımsız bir enstitü tarafından onaylanmış ilk ekolojik bilançoyu elde etmiş oldu.

Çeşitli senaryolar1, bir sene boyunca Fronius’un araştırma ve geliştirme departmanıyla birlikte sürdürülebilirlik analisti DI Mag. Harald Pilz tarafından "gelecek için birlikte" anlayışıyla bilimsel olarak geliştirilip kontrol edildi. Sonuçlar etkileyiciydi: Yaygın kanının aksine, senaryoya göre iklim etkileri bakımından bir yıldan az ila 3,7 yıla kadar olacak şekilde geri dönüş süresi elde edildi. Bu da kamyonla katedilen 117.000 kilometrelik CO2-ayak izine² karşılık geliyordu. 

Fronius International GmbH firmasının Solar Energy bölümü global direktörü Martin Hackl, “Fronius’ta sürdürülebilirlik konusu öylesine söylenmiş bir sözden ziyade fikirlerimizin ve eylemlerimizin temeline yer etmiş bir husustur. Ürünlerimizin ve çözümlerimizin geleceğe dönük ve sürdürülebilir şekilde tasarlanması için yıllarca süren araştırmalara yatırım yapıyoruz” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi: “Bulgulara dayalı çalışmalar ve yüksek seviyede şeffaflık, doğru sürdürülebilirlik anlayışının temelini oluşturuyor”. Frauenhofer IZM’de test sorumlusu olan Karsten Schischke, “Benim için de bu çalışmada yer almak oldukça bilgilendiriciydi, çünkü analiz, diğer ekolojik bilançolarda sıklıkla göz ardı edilen çeşitli konuları aydınlattı” ifadelerini kullandı.

Bilimsel olarak kanıtlanmış sürdürülebilirlik
Yaşam döngüsü analizi süresince uzmanlardan oluşan ekip, GEN24 Plus ürününün tüm yaşam döngüsünü bilimsel kapsamda ele aldı. Ham maddeler ve malzemelerden başlayarak üretimde sürdürülebilirlik, taşıma yolları ve ürünün dayanıklılığından onarılabilirliğine ve geri dönüşüme kadar her aşama kapsamlı şekilde incelendi.

Payback time (geri dönüş süresi) ve çevresel fayda
İklim etkilerinin geri dönüş süresi (CO2-Payback-Time), senaryoya göre bir yıldan az bir zaman ile 3,7 yıl arasıdır. Çevresel fayda ise inverterin üretimi, işletimi ve atıkların geri dönüşümü veya imhası için yapılan harcamadan 26 kat daha fazladır³. Martin Hackl gurur dolu bir ifadeyle, “Sadece çok az sayıda elektronik üründe, tasarruf edilen CO2 emisyonlarının, oluşan emisyonlardan ağır bastığı ileri sürülebilir. Geliştiricinin ilk dokunuşundan itibaren malzeme ve tedarikçilerin seçiminden sürdürülebilir üretime ve akıllı servis programlarının yanı sıra kullanım ömrünün sonunda en iyi geri dönüşüm uygulamasına kadar sürdürülebilirlik daima odak noktası konumundaydı” şeklinde açıklama yaptı. GEN24 Plus ile 20 yıllık varsayılan kullanım ömrü süresince 16.932 kg CO2'ye varan miktarda tasarruf sağlandı. Bu değer, Münih’ten New York’a yapılan dokuz uçak yolculuğuna denkti. 

Onarılabilirlik ve geri dönüşüm
Gezegenimizdeki kısıtlı kaynakları koruma amacıyla Fronius için geri dönüşüm malzemelerinin ve ürünlerin onarılabilirliği oldukça önemli bir yer tutuyor. Değiştirilen veya arızalanan inverterler, firma içi Onarım Merkezleri'nde onarılıyor. Fronius International GmbH Ar&Ge departmanı proje müdürü David Schönmayr, “Yaşam döngüsü analizinde model alınan tüm onarım işlemleri, önceden yapılan inverteri komple değiştirme işleminden daha fazla çevresel fayda sağladığını gösterdi” ifadelerini kullandı. 

GEN24 Plus inverterler, sadece 5.5 dakika içerisinde en temel parçalara ayrılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Schönmayr, “Alüminyum soğutucunun, duvar braketinin, EMV kapağın ve plastik muhafazaların sökme ve geri dönüşüm işlemleri en yüksek seviyede fayda sağladı” ifadelerini kullandı. Tüm Fronius inverterlerinin, eğitimli Fronius System iş ortakları tarafından doğrudan yerinde onarılabilmesi, dünya çapında türünün tek örneğidir. Alüminyum soğutucunun geri dönüşüm oranı, sürdürülebilirlik bakımından diğer bir büyük avantajdır. Bunun için Fronius GEN24 Plus inverterlerde %100 oranında geri dönüştürülmüş alüminyum kullanılmaktadır.

Fronius örnek teşkil ediyor 
Ürünün fiyatı ve kapasitesinin yanı sıra çevre üzerindeki etkisi de satın alma sürecinde giderek daha belirleyici bir faktör haline geldi. Ancak Avrupa’daki LCA düzenlemeleri ve yönetmelikleri henüz yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Hackl bu duruma ilişkin: “İlgili gereklilikler henüz zorunlu olmamasına rağmen ürünlerimiz için sürdürülebilirlik değerlendirmeleri yapma kararı aldık. 24 saat güneş vizyonumuzu gerçeğe dönüştürmek için iyi bir örnek oluşturmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” açıklamasını yaptı. 

Schönmayr, “GEN24 Plus yaşam döngüsü analizinin sonuçlarıyla oldukça gurur duruyoruz” dedi ve ekledi: “Tüm bunlar bizim için yeterli olmadığından dolayı kanıta dayalı, sürdürülebilir geri dönüşüm ekonomisini daha da ilerletme amacıyla “Sustainability by Design” programını başlattık.” Diğer Fronius ürünleri için de yaşam döngüsü analizlerinin yapılması planlandı. Alınan sonuçlar, ürünlerin ve servislerin geliştirilmesi ve en iyi duruma getirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.


1 LCA için konum, fotovoltaik tesis, Fronius inverter, onarım imkanları ve geri dönüşüm bakımından çeşitli senaryolar kullanılmıştır. Örneğin şu senaryo kullanıldı: Symo GEN24 Plus 5.0, Almanya’da 20 yıl işletim, geleneksel modüller, metal geri dönüşümüyle birlikte atık yakma işlemi 
2 Bu noktada daima CO2 eşdeğerinden söz edilmektedir (Co.2e). Bu, tüm sera gazlarının iklim üzerindeki etkisini karşılaştırılabilir hale getirmesi amaçlanan bir ölçme ünitesidir.
3 Cihaz tipine ve ülkeye göre. Burada iklim, fosil kaynakları, metal kaynaklar, insanlar için toksisite, toz gibi göstergeler ve diğerleri kullanılmıştır.Slider Altına