Fronius, Avusturya’nın İlk Yeşil Hidrojen Depolama Tesisini Açıyor

12 Ekim 2018 Dergi:

Fronius Solar Energy, Avusturya’nın ilk yeşil, şirket içi hidrojen depolama tesisini Wels, Thalheim’de açtı. Burada güneş enerjisi yardımıyla temiz hidrojen üretiliyor ve bu hidrojen, yakıt hücreli araçların çalıştırılması için kullanılıyor. Bu proje sayesinde Fronius’un “24 saat güneş” vizyonuna bir adım daha yaklaşıldığı belirtiliyor.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, Fronius’un geliştirme merkezinde gerçekleştirilen pilot proje, Mayıs ayından beri deneme aşamasında çalıştırıldı. Proje kapsamında elektrolit yardımıyla genel olarak üretim fazlası olan güneş enerjisinden hidrojen üretilmekte ve elde edilen bu hidrojen, şirket içi yakıt hücreli araçlar için kullanılmakta veya tekrar elektrik akımı ve suya dönüştürülmek üzere depolanıyor. Bunun için elektrolit tesisler ve sabit yakıt hücreleri gibi bileşenleri Fronius kendi geliştiriyor.

Tesis, Ekim ayının ortasında gerçekleşecek resmi açılıştan sonra normal çalışma aşamasına geçecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Fronius International GmbH’da Solar Energy Bölümü Müdürü Martin Hackl, SOLH2UB güneş enerjisi için merkezi bir düğüm noktasıdır ve elektrik, mobilite ve ısıtma sektörlerinin yenilikçi bir şekilde birleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Biz hidrojenin geleceğin enerji sağlayıcılarından biri olma potansiyeline sahip olduğundan ve sektör birleşimini, dolayısıyla da enerji dönüşümünü önemli ölçüde ilerleteceğinden eminiz" dedi.

Belediye ve şirketler için ilginç çözüm

Business Development Hydrogen Solutions’dan Thomas Rührlinger ise,“SOLH2UB sayesinde ilk kez güneş enerjisinden gerçek anlamıyla yeşil hidrojen kazanılabilmiştir ve bu tam olarak ihtiyaç duyulan yerde gerçekleşmiştir” dedi. Bu gelişim örneğin şirketlere, işletmelere ve belediyelere çok sayıda avantaj sağlıyor. Hidrojen sorunsuzca depolanabiliyor ve yakıt hücreli araçların çalıştırılması için yerinde kullanılabiliyor veya ihtiyaca göre sabit bir yakıt hücresiyle tekrar elektriğe dönüştürülebiliyor. Hem hidrojen üretiminde hem de elektriğe geri dönüştürülme işleminde elde edilen sıcaklık, doğrudan yerinde kullanılabiliyor. Bir diğer avantaj ise elektrik genel olarak üretildiği yerde kullanıldığından dolayı elektrik şebekelerinin yükü azaltılıyor.

 Slider Altına