Fosil Olmayan Yakıtlar Çin’in Enerji Üretiminin 17,6'sını Oluşturuyor

02 Şubat 2018 Dergi: Ocak-Şubat 2018

Çin'in fosil olmayan yakıt üretimi, daha temiz enerji kullanımı için yapılan bir hükümet kampanyası nedeniyle hız kazandı. Enerji hakkındaki ulusal bir çalışma konferansından aktarılan bilgilere göre, Çin'in enerji üretiminin 2017'de 3.6 milyar ton standart kömür eşdeğerine ulaşması bekleniyor. Bunda fosil olmayan yakıt kaynaklı üretiminin payı 2012’deki değere göre yüzde 6.4 puan artarak yüzde 17.6 düzeyine ulaşacağı tahmin ediliyor. 2017 yılı sonunda, Çin'in kurulu güç üretim kapasitesinin 1.77 milyar kilowatt'a ulaşması beklenirken, fosil olmayan yakıtlara dayalı üretim kapasitesinin toplamın yüzde 38.1'ini oluşturması öngörülüyor.

Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Nur Bekri, Çin'in yeni eklenen yenilenebilir enerji tesis kapasitesinin bu alandaki küresel büyümenin yüzde 40'ını oluşturduğunu söyledi.
Bekri, “Çin, enerji arzındaki yenilenebilir kaynaklara dayalı eğilime aktif olarak adapte oluyor "dedi ve ülkenin fosil olmayan yakıtların geliştirilmesinde küresel bir lider haline geldiğini de sözlerine ekledi. Çin, son yıllarda rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir kaynakları çevresel kirlenmeyi azaltmak ve büyümenin kalitesini yükseltmek için teşvik ediyor. Çin, 2020 yılında kömürle çalışan güç kapasitesini 1.000 gigawatt ile sınırlamayı planlarken, 2030 yılına kadar ülkenin toplam enerji üretiminin yarısında fosil olmayan yakıtların kullanılacağını öngörüyor.

 Slider Altına