EPRO Advance Technology (EAT), Yeşil Hidrojen Enerjisinde Bir Başka Önemli Atılım Sürecini Duyurdu

25 Temmuz 2022 Dergi:
Bir yakıt olarak hidrojen, çevresel faydaları nedeniyle çok çekicidir, ancak depolanması ve taşınması uzun zamandan beri efektif bir çözüm bekleyen sorun olmuştur.

Bir yenilenebilir enerji şirketi EPRO Advance Technology (EAT), yeşil hidrojen enerjisinde, talep üzerine büyük miktarlarda ultra saf hidrojen üreten ve depolanması ve taşınması güvenli olan bir başka önemli atılım sürecini duyurdu.

Enerji firması bir basın açıklamasında; "EAT, Si+ olarak bilinen, bir su kaynağından ultra saf hidrojen üretme yeteneğine sahip ve katı hal hidrojen üreten bir malzeme gibi davranan, kompakt, sağlam ve kolay taşınabilir devrim niteliğinde gözenekli bir silikon malzeme geliştirdi. Amaç; hidrojen ekonomisinin büyümesini engelleyen birçok sorunu çözmek" dedi.

Nasıl Çalışır?

Hidrojen gerektiğinde Si+ tozunu suya daldırıp karıştırmanız yeterlidir. Daha sonra hidrojen gazı köpürmeye başlar.

Toz, 0-80 °C (32-176 °F) arasındaki çok çeşitli ortam sıcaklıklarında çalışır. Daha da iyisi, hidrojen gazı dışında geriye kalan tek şey kumun ana bileşeni olan silikon dioksittir. Kum daha sonra inşaatta veya güzel bir plaj yapmak için kullanılabilir.

Bu yeni silikon bazlı toz, hidrojen yakıtının taşınmasını güvenli ve uygulanabilir hale getirebilir.

Uzun Süreli Bir Enerji Depolama Malzemesi

EAT CEO'su Albert Lau, "Si+, şebeke paritesinin ilk dağıtılabilir, uzun süreli enerji depolama malzemesidir. Yeşil hidrojen enerjisinde önemli bir atılımı temsil ediyor ve hidrojeni geleceğin yakıtından yarının yakıtına dönüştürecek. Si+ teknolojisi, hidrojen ekonomisini onlarca yıl ileriye taşıma potansiyeline sahip. Mevcut altyapı ve ulaşım sistemleri aracılığıyla hidrojeni ihtiyaç duyulan yerlere güvenli bir şekilde ulaştırarak, doğal kaynaklarımızdan tam olarak yararlanmamızı sağlayabilir” dedi.

EAT ayrıca, diğer katı hal hidrojen bileşiklerinin aksine, Si+'nın hidrojen depolamadığını ve bu da onu diğer "hidrojen taşıyan" malzemelere kıyasla ultra güvenli hale getirdiğini belirtiyor. Aynı zamanda, yalnızca bir karbon kaynağıyla birlikte kumdan kaynaklanabilen metalurjik sınıf silikonun yanı sıra aynı zamanda çoğu şu anda çöp sahasına giden kırık veya ömrünü tamamlamış güneş panellerinden geri dönüştürülmüş silikondan yararlanmak mümkündür.

Bu, Si+'nın son derece çevre dostu olduğu ve çok düşük karbon ayak izine sahip olduğu anlamına gelir. EAT, sistemlerinin halihazırda yedek jeneratör setlerini beslemenin bir yolu olarak değerlendiren Hong Kong Havaalanı Otoritesi tarafından değerlendirildiğini söylüyor. Şirket, ürünü çok pahalı hale getirmeden sözünü gerçekten yerine getirebilirse, bir sonraki seri üretim enerji sistemimiz ile tanışıyor olabiliriz.
 


Slider Altına