Enerji ile Beslenen Canavar: Kripto Para

12 Şubat 2021 Dergi:

Değeri 45 bin 600 doları aşan Bitcoin'i üretmek için dünya genelinde milyarlarca kilovat/saat elektrik harcanıyor. Bitcoin'in tükettiği elektrik, bazı büyük ülkelerin yıllık tüketimlerini bile geride bırakıyor.

Bitcoin madenciliği için kullanılan yıllık elektrik miktarı Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri geride bırakırken, kripto para için harcanan elektrik Türkiye'nin yıllık tüketiminin yüzde 40'ına denk geliyor. Bu da yaklaşık 120 milyar kilovat/saate denk geliyor. Bunun Türkiye açısından mevcut tarifede parasal karşılığı 85 milyar liraya yaklaşıyor. Bu da yaklaşık 261 bin Bitcoin'e denk geliyor. Elbette Bitcoin madencileri Türkiye gibi elektrik fiyatının yüksek olduğu ülkelerde bu işe soyunmuyor. Bu maksatla İran gibi elektriğin ucuz olduğu ülkeler tercih ediliyor. 
 
Sistem nasıl işliyor?

Kripto para birimi Bitcoin sisteminde yapılan bütün işlemler kripto para birimine bağlı bilgisayarlardan oluşan büyük bir bilgisayar ağı tarafından kayıt ediliyor. Sistemde elektrik tüketimine neden olan esas etmen ise madenci olarak adlandırılan ve Bitcoin üreten kişiler oluyor. Madenciler çok fazla sayıda gelişmiş bilgisayar ile bu işlemleri yapmak zorunda oldukları için yoğun elektrik tüketimine neden oluyor.

Cambridge Üniversitesi'nin Cambridge Alternatif Finans Merkezi'nin verilerine göre, 45 milyon nüfuslu Arjantin'in yıllık elektrik tüketimi 121 milyar kilovat/saat olarak hesaplandı.

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip Birleşik Arap Emirlikleri'nin yıllık elektrik tüketimi ise 113.2 milyar kilovat/saat olarak kaydedildi. Buna göre Bitcoin, yıllık 121 milyar kilovat/saat elektrik kullanımıyla söz konusu iki ülkeyi de geride bıraktı. Ülkelerle yapılan elektrik harcama sıralamasında ise Bitcoin'in hemen önünde 122.20 milyar kilovat/saat ile Norveç ve 133.2 milyar kilovat/saat ile Ukrayna bulunuyor. Söz konusu kripto paranın madenciliği için kullanılan elektriğin yakın zamanda Norveç'i de geçmesi bekleniyor. TEİAŞ verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 305.4 milyar kilovat/saat tüketildi. Bu hesaplamaya göre, Bitcoin için tüketilen yıllık elektrik Türkiye'nin yıllık tüketiminin yüzde 40'ına denk geliyor.
 
Tesla fiyatı ateşledi
 
Cambridge'in araştırmasına göre, Bitcoin tarafından kullanılan elektrik Cambridge Üniversitesi'nin elektrik ihtiyacını 688 yıllığına karşılayabilir. Bitcoin için tüketilen elektriğin tüm dünyadaki elektrik tüketiminin ise yüzde 0.56'sına karşılık geldiği hesaplandı. Son olarak 8 Şubat'ta ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 1.5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin'e yatırdığını duyurmuştu. Tesla'nın konuya ilişkin bildiriminin ardından Bitcoin fiyatı 45 bin doları aşarak rekor tazeledi. Buna karşılık Bitcoin'in çakılacağını söyleyen çok sayıda uzman bulunuyor.

Ekonomik hacim olarak kripto para

Dünyanın en büyük eğitim kurumlarından ve araştırma üniversitelerinden olan Cambridge Üniversitesi’nden Alternatif Finans Merkezi’nin araştırmasına göre şu anda dünyada 100 milyon kişi Bitcoin ve diğer Blockchain temelli kripto paralara sahip…

2018 yılında yapılan 2. Küresel Kripto-varlık Karşılaştırma Çalışması’nda kimliği doğrulanmış olan kripto para kullanıcılarının sayısı 35 milyon olarak gösterilmişti. 2020 yılının 3. çeyreği itibariyle ise kripto para borsalarında açılan 191 milyon hesap olduğu görülüyor.

Araştırmacılar rakamdaki artışı şu şekilde açıkladılar:

“Bu yüzde 189’luk yükseliş, hesap sayısındaki artışla birlikte (yüzde 37’lik bir artış), bir bireyin kimliğine direkt olarak bağlı olan hesap sayısının da artışıyla açıklanabilir. Bu da bizim, her hizmet sağlayıcısındaki hesaplarla ilişkili minimum kullanıcı sayısı tahminimizi artırmamıza olanak tanıyor”

Kuzey Amerika ve Avrupa en önde

Çalışma ayrıca, Kuzey Amerika ve Avrupa merkezli büyük borsaların yüzde 40’a varan aktif kullanıcı oranı belirtmesi sebebiyle, müşterilerin daha çok hangi bölgelerden olduğu konusunda da ciddi veriler elde etti. Bu rakamlar Güney Amerika için yüzde 16, Asya-Pasifik bölgesi için ise yüzde 10.

Merkezin bu çalışmasında, halka açık olan verilere ek olarak, doğrulanmış kullanıcı verileriyle kimlik doğrulaması yapılmış olan hesapların ortalama rakamları da yer aldı.Slider Altına