Endüstriyel Çatılarda GES Uygulama Fırsatları Semineri Düzenlendi

14 Şubat 2020 Dergi:

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Kocaeli Sanayi Odası’nın destekleriyle 13 Şubat 2020 Perşembe günü Kocaeli Sanayi Odası İzmit Merkez Binası Konferans Salonunda “Endüstriyel Çatılarda Güneş Enerji Santrali (GES) Uygulama Fırsatları” adı altında bir seminer düzenledi. GENSED’in 15.’sini Kocaeli’nde gerçekleştirdiği seminerde; GES’lerin ticarethane, sanayii ve inşaat uygulamalarındaki teknolojik gelişmeleri, çatı pazarındaki mevzuat ve finans konuları işlendi. Seminere özellikle Kocaeli ilindeki tüm O.S.B.’ler, Birlikler, ilgili kurum ve kuruluşları katılım gösterdi. Seminerde; GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan “Mevzuattaki Gelişmeler”, Smart Energy İş Geliştirme Müdürü Ömer Kaya “Endüstriyel Çatılarda Kullanılan Güneş Panellerindeki Teknolojik Gelişmeler”, Siemens Kaco New Energy Satış&İş Geliştirme Müdürü Altuğ Dağ “Endüstriyel Çatılarda İnverter Seçimi”, Asunim Türkiye Yönetici Ortağı Umut Gürbüz “Endüstriyel Çatı Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular ve Geri Dönüşüm Analizi”, AK Finansal Kiralama Satış Müdürü Murat Ateş “Endüstriyel Çatılarda GES Finansmanı” ve SEDAŞ Yetkilisi Volkan Ekiz “Endüstriyel Çatılarda Başvuru, Onay ve Kabul Süreci” başlıklı sunumlarını yaptı.

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan sunumunda dernek ile ilgili şu bilgileri verdi: “GENSED, 2009 yılında 43 kişi tarafından güneş enerjisi sektörü ile kamu arasında bir köprü görevi görmek amacıyla kuruldu. Şu an 151 üyemiz var. Solar Power Europe ve EPIA (European Photovoltaic Industry Association) Avrupa Fotovoltaik Endüstri Derneği üyesiyiz.” 
Geleceğin güneşte ve güneş enerjisinde olduğunu söyleyen Erkan, “Her 1000 MW güneş enerjisi santrali, yıllık 110 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçiyor. Hayatımız güneş enerjisiyle mutlaka bir yerde kesişecek. Dolayısıyla güneş enerjisini yaygınlaştırmak amacıyla seminerler düzenliyoruz. ‘Endüstriyel Çatılarda GES Uygulama Fırsatları Semineri’ de bunlardan biri. Ülkemizin güneş enerjisi konusunda 20 yıllık geçmişine baktığımızda, ciddi oranda ilerleme kaydettiğimizi görüyoruz. Off-Grid şebekeden bağımsız kurulumlar, 5346 YEK kanunu, 6094 YEK Kanunu, GES lisans başvurularının alınması, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği, lisanssız GES kurulumlarının başlaması, GES lisans yarışması, YEKA-1 GES ihalesi, YEKA-2 GES Şartnamesinin yayımlanması ve Yeni Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği, Türkiye’nin güneş enerjisi gelişiminde önemli kilometre taşları. Yeni Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile çatılara kurulabilecek güneş enerjisi sistemlerinin önü açıldı. Biz de GENSED olarak çatılara kurulabilecek güneş enerjisi sistemleri sayesinde insanları temiz enerji ile buluşturup aynı zamanda bunu yatırıma dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz” dedi. Mahsuplaşma hakkında da bilgi veren Erkan, “Mahsuplaşmanın aylık bazda değil, yıllık bazda yapılması öz tüketim amaçlı projelerin hayata geçişini hızlandıracak. Çünkü döviz kurları sebebiyle elektrik fiyatlarındaki artışlar, başta endüstriyel çatılar olmak üzere öz tüketim amaçlı tüm çatılarda yatırım geri dönüş sürelerinin azalmasına neden oluyor. Yıllık mahsuplaşmanın uygulanması, öz tüketim amaçlı GES yatırımlarının geri dönüş sürelerinin inmesinin ve sektörün hareketlenmesinin yolunu açacak. Bu vesileyle 11-13 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan Solar İstanbul Fuarı’na sizleri davet ediyoruz” diye konuştu.

Erkan’ın ardından Smart Energy İş Geliştirme Müdürü Ömer Kaya sunumunda endüstriyel çatılarda kullanılan güneş panellerindeki teknolojik gelişmeleri, güneş panellerini oluşturan bileşenleri, panel çeşitlerini ve sistemlerin özellikleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Kaya, Smart Energy hakkında kısaca bilgi verdikten sonra PV modül bileşenlerini “Cam, Hücre, Arka Koruma Tabakası, EVA, Bağlantı Kutusu ve Çerçeve” olarak sıraladı ve ürün portföyü hakkında teknik bilgi verdi. Güneş enerjisi sektöründe; yatırımcı, mühendislik hizmeti verdiklerini ve yerli FV güneş paneli üreticisi olarak faaliyet gösterdiklerini söyleyen Kaya, “Yatırımcı olarak Romanya’da 8 MW, Yunanistan’da 6 MW, Bulgaristan’da 24 MW ve Türkiye’de 39 MW bağlantısı yapılmış 30 MW inşaat halinde olmak üzere 69 MW FV projelerimiz var” dedi. Güneş panellerinde Bifacial hücre tasarımından da bahseden Ömer Kaya, “Bifacial panelde temperli camın arka katman olarak kullanılması, modüle daha yüksek güvenilirlik ve daha iyi anti-korozif özellik kazandırıyor. Arka tabakanın ateşe dayanıklı cam olması, modülü daha güvenilir hale getiriyor. Bifacial paneller konut, ticari ve şebeke kurumları için kullanılabiliyor” diye konuştu. Half-Cut Cell hücre teknolojisi ile ilgili de bilgi veren Kaya “Half-Cut Cell paneller, zayıf ışık koşullarında olağanüstü performans sergiliyor ve daha sıkı test standartları sayesinde pratik uygulamada daha fazla dayanıklılık sağlıyor” dedi. Kaya, Smart Energy’nin üretim ve büyüme planlarını ise “800 MW üretim kapasitesine ulaşmak, 2020 yılında 500 MW kapasiteli hücre üretim tesisi ve 23.500 m2’de tek üretim yerleşkesi kurmak, otomasyon ve entegrasyon oranını artırmak” şeklinde sıraladı. 

Siemens Kaco New Energy Satış ve İş Geliştirme Müdürü Altuğ Dağ, “Endüstriyel Çatılarda İnverter Seçimi” adlı sunumunda sisteme göre inverter çeşitleri, doğru inverter seçimi ve doğru çatıya doğru sistem uygulanması ile ilgili bilgileri aktardı. Dağ özetle şunları söyledi: “Enerji sektörünün lider güç elektroniği üreticilerinden KACO 1914’te Almanya’nın Heilbronn şehrinde kuruldu. Siemens, KACO new energy GmbH’ın inverter iş birimini 2019 yılında satın aldı. Satın almayla birlikte Siemens, en yeni teknolojili inverterlere erişim imkanı kazandı. İnovasyon ödüllü silisyum karbür bazlı bu inverterler, güç yoğunluğu ve verimlilikte en yüksek değerlere ulaşıyor, zorlu iklim koşullarında, özellikle yüksek sıcaklıklarda kurulumlarda avantaj sağlıyor.”

Asunim Türkiye Yönetici Ortağı Umut Gürbüz sunumunda, “Asunim olarak 2005 yılında resmi olarak faaliyetlerimize başladık. 2012’de kurulan Türkiye şubemize ek olarak Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır şubelerimiz de kuruldu ve bu çok önemli iki pazarda EPC (Anahtar Teslim Sistem Kurulumu), PV sistemlerde kullanılan ürünlerin tedariki, proje geliştirme ve danışmanlık ve güneş enerjisi sistemlerinin bakım ve onarımı alanlarında hizmet veriyoruz. Türkiye çatı pazarında lideriz, 20’nin üzerinde çatı kurulumu tamamladık. Türkiye’nin ilk lisanslı GES’i Solentegre GES’te de ortaklığımız bulunuyor. Önümüzdeki süreçte Asunim olarak çatı pazarındaki liderliğimizi korumaya, mevcut lisanslı projelere ve yeni YEKA yarışmalarına odaklanacağız” dedi ve kaliteli ve doğru EPC’nin nasıl yapılacağına dair teknik detayları katılımcılarla paylaştı. 

Gürbüz’ün ardından AK Finansal Kiralama Satış Müdürü Murat Ateş “Endüstriyel Çatılarda GES Finansmanı” başlıklı sunumunda şu bilgileri verdi: “Aklease olarak, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve enerji maliyetlerinin azaltılması ile ilgili projelerin hayata geçmesinde yatırımcılara alternatif leasing çözümleri sunuyoruz. Bu kapsamda; tüm kapsamlı operasyonel ve hukuki süreçlerde uzman desteği veriyoruz, orta ve uzun vadeli uygun maliyetli finansman fırsatları, ihracat kredi kuruluşları (ECA-Export Credit Agency) kaynaklı, uzun vadeli ve uygun maliyetli fonlama imkanı sunuyoruz. Bunun yanında Aksigorta işbirliği ile sigorta desteği, teşvik kapsamındaki yatırımlarda teşvik devri ile makine-ekipman alımlarının yapılabilmesini, teşviksiz yatırımlarda belirli ekipman gruplarında KDV avantajı, KDV’li ekipman gruplarında ise KDV’nin kira vadesine yayılabilmesini sağlıyoruz. Proje fizibilitesi paralelinde yatırımcı için doğru özkaynak-finansman oranını belirleyerek, yatırım vadesine göre belirlenecek esnek ödeme planları ve yatırım geneline uygun döviz cinsinde geri ödeme koşulları ile enerji yatırımlarında finansman sağlıyoruz.” Ateş, güneş enerjisinde finansman süreci hakkında, “Proje finansal analizi (yatırımın planlanması, elektrik üretim miktarı, satış fiyatı, OPEX maliyetler, finansman maliyeti ve kredi vadesi incelenmesi) ile finansman modeli uygulaması belirlenir ve leasing süreci başlatılır. Proje fizibilitesi paralelinde ise yatırımcı için doğru özkaynak-finansman oranı belirlenir ve bu doğrultuda belirtilen şartlarda finansman sağlanır” diye konuştu.

Seminerin son sunumunu SEDAŞ Yetkilisi Volkan Ekiz yaptı. Ekiz sunumunda endüstriyel çatılarda başvuru, onay ve kabul süreçleri hakkında merak edilenleri katılımcılara aktardı. Seminer, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.