EM-POWER 2020: Geleceğin Enerji Temini İçin Küçük Rüzgâr Türbinleri

22 Mart 2020 Dergi:

Almanya'da küçük ölçekli rüzgâr enerjisi, hâla başlangıç aşamasında. Ancak bu teknolojiye olan ilgi artan elektrik fiyatları ve gelecekte yenilenebilir enerjilere daha fazla yatırım yapmak için yönlendirildiğimiz sosyo politik yön ışığında gelecek vaat ediyor. Tüm yıl boyunca, mevsimsel dalgalanmalardan etkilenmeyen, eşit miktarda elektrik üretebilmek için küçük ölçekli rüzgâr enerjisi, fotovoltaik ve depolama sistemlerinin kombinasyonu cazip bir fırsat olarak öne çıkıyor. Bu teknolojilerin entegrasyonu da şirketlerin karbon nötr hale gelmesine katkıda bulunan bir faktör olarak kabul görüyor. Akıllı enerji kullanımı fuarı olan EM-Power, Küçük Rüzgâr Türbinlerine odaklanıyor. EM-Power, daha akıllı Avrupa'nın bir parçası olarak Messe München organizasyonunda 17-19 Haziran 2020 tarihleri arasında üç enerji sergisi ile birlikte yapılacak. Küçük ölçekli rüzgâr enerjisi, özellikle fotovoltaiklere (PV) ve enerji depolama sistemlerine de, yenilenebilir enerjinin bir formu olarak katkı sağlayacak. Ticari ve tarımsal uygulamaların yanı sıra özel binalar için enerji temini ile ilgili olarak, özellikle güneş enerjisi üretiminin düşük olduğu zamanların dengelenmesi için uygun bir çözüm sağlayacak. 
Alman Küçük Rüzgâr Türbinleri Derneği (BVKW) bölgesel grup Batı sözcüsü Patrick Jüttemann; “Küçük rüzgâr türbinlerinin stratejik avantajı, sonbahar ve kış aylarında temiz enerjiyi kullanılabilir hale getirmeleridir. Konut veya ticari uygulamalar için mümkün olan en yüksek düzeyde kendi kendine yeterli enerji temini için, fotovoltaik ve elektrik enerjisi depolama sistemleri ile birlikte üretilen rüzgâr enerjisi birçokları için tercih edilen yöntemdir. Bu, ısı pompaları gibi ısıtma teknolojisi için yeterli enerjiyi de sağlayabilir. Bununla birlikte, küçük rüzgâr türbininin konumunun yeterli rüzgâr potansiyeline sahip olduğunu önceden belirlemek şarttır” diyor.
Küçük ölçekli rüzgâr enerjisi ve onu büyük ölçekli rüzgâr çiftliklerinden ayıran şey, nispeten kısa yükseklikleri nedeniyle, küçük rüzgâr türbinleri göze çarpmaz ve aynı zamanda üretilen rüzgâr enerjisinin tüketicileri olan operatörlere yakın mesafede kurulabilir. Büyük bir rüzgâr türbinini küçük olandan ayıran şeyin evrensel bir tanımı yoktur, ancak pratikte farklılıklar genellikle açıktır. En yaygın kriter, rüzgâr türbininin güç çıkışıdır ve 100 kilowatt'tan (kW) daha büyük bir çıkışı olan herhangi bir rüzgâr türbini büyük olarak kabul edilir. Türbinin yüksekliği de bir referans noktası olarak kullanılabilir. Alman Federal Emisyon Koruma Yasası (BImSchG), 50 metre boyunda ve daha uzun rüzgâr türbinlerini büyük ölçekli tesisler olarak sayar ve onay prosedüründen geçmelerini gerektirir. 100 kW'dan daha düşük bir çıkış gücüyle 50 metreden daha kısa bir tesis, bu nedenle küçük bir rüzgâr türbini olarak kabul edilir. Bu tür tesislerin tipik operatörleri arasında ticari mülk sahipleri ile çok fazla enerji tüketen çiftlik sahipleri bulunur. Bazı özel ev sahipleri küçük rüzgâr türbinlerine de ilgi göstermektedir.
Üç paralel enerji fuarı; Intersolar Europe, ees Europe ve Power2Drive Europe ile birlikte düzenlenen EM-Power, merkezi olmayan bir enerji geçişine giden yol hakkında bilgiyi ve teknolojiyi paylaştıracak. 
 Slider Altına