EFE 8 Jeotermal Enerji Santrali Tam Kapasite Devrede

11 Ocak 2022 Dergi:

Jeotermal enerji üretim alanında yatırımlarını sürdüren GÜRİŞ’in enerji grubu Mogan Enerji Yatırım Holding tarafından, Aydın’ın Germencik ilçesinde kurulan 50 MW (2x 25 MW) gücündeki EFE 8 Jeotermal Enerji Santrali’nin son ünitesi de devreye alındı. Yapımı tamamlanarak faaliyete geçen santralde milli kaynaklar kullanılarak üretilen 400.000.000 kWs temiz elektrik, yıllık 15 milyon dolarlık gaz ithalatının yerini alarak 170 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. 

Güriş/Mogan Enerji Yatırım Holding, ülke ekonomisine katkı sağlayacak yerli ve yenilenebilir enerji alanında yatırımlarına devam ediyor. Şirket faaliyete geçirdiği EFE 8 Jeotermal Enerji Santrali’nin son ünitesini de devreye alarak jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücünü 260 MW’a çıkardı.

170 bin hanenin bir yıllık elektriğini sağlayacak

Türkiye’nin enerji alanındaki dışa bağımlılığını azaltarak ekonomisine güç katacak yatırım, aynı zamanda sürdürülebilir bir gelecek için de temiz enerji kullanımını artırıyor. 50 MW (2x 25 MW) kapasiteli iki üniteden oluşan EFE 8 Jeotermal Enerji Santrali, milli kaynaklar kullanılarak üretilen 400.000.000 kWs temiz elektrik, yıllık 15 milyon dolarlık gaz ithalatının yerini alarak 170 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak. 

ali-karaduman“Hedefimiz jeotermal enerji üretiminde kapasite faktörü açısından dünya birincisi olmak”

Mogan Enerji Yatırım Holding CEO’su Ali Karaduman konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Projelerimizi, her koşulda sürdürmeye devam ediyoruz. Jeotermal enerjide sekizinci santralimiz olan EFE 8 Jeotermal Santrali’nin son ünitesini de başarıyla devreye aldık. Ülkemize temiz ve yenilenebilir enerji sağladığımız EFE 8 Jeotermal Enerji Santrali ile birlikte yenilenebilir enerji alanında 3.5 Milyar kWs, yalnızca jeotermal enerji alanında ise 2 milyar kWs elektrik üretiyoruz. Bugün ülkemizde toplam ‘900.000’ hanenin yıllık elektriğini temiz enerji kaynağı olan jeotermal enerjiden karşılıyoruz. Tüm santrallerimizin tasarımını kendi mühendislik ekibimizce yaparak, Türk mühendisliğini dünyaya tanıtma görevimizi de en iyi şekilde ortaya koyuyoruz. Hedefimiz ‘jeotermal enerji üretiminde kapasite faktörü açısından dünya birincisi’ olmak” diye konuştu.

Güriş Holding/Mogan Enerji Yatırım Holding milli enerji üretimine devam ediyor
 
Enerji sektöründeki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Güriş/Mogan Holding’in, Ukrayna (32.4 MW RES + 1 MWp GES) ve Kosova (32.4 MW RES) yatırımları haricinde yurt içinde 10 rüzgâr enerji santrali (RES), 8 jeotermal enerji santrali (JES) ve 6 hidroelektrik santrali (HES) bulunuyor. Toplam 27 yeşil enerji santrali ile 1131.75 MW kurulu güç kapasitesine ulaşan Güriş/Mogan Enerji Yatırım Holding, ülkemizin artan enerji ihtiyacını karşılamak ve yerli kaynaklardan milli enerji üretmek için çalışmalarını sürdürüyor.Slider Altına