Dünyanın İlk Geri Dönüştürülebilir Rüzgâr Türbini Kanadı Üretildi

09 Eylül 2021 Dergi:

Siemens Gamesa'nın 81 metrelik geri dönüşümlü kanatlarının ilk altısı, şirketin Danimarka'nın Aalborg kentindeki kanat üretim tesisinde üretildi. Bu ürün grubu, Siemens Gamesa'nın 2040 yılına kadar tamamen geri dönüştürülebilir türbinler üretme hedefinin bir parçası.
Siemens Gamesa CEO'su Andreas Nauen, RecyclableBlade, Siemens Gamesa'nın rüzgâr endüstrisinde teknolojik gelişmeye nasıl öncülük ettiğinin bir başka somut örneği olduğunu söyledi. Nauen sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi, iklim değişikliği acil durumuyla başa çıkma zamanı ve bunu bütünsel bir şekilde yapmamız gerekiyor. Çevresel hassasiyeti kalbine koyan bir toplumda, rüzgâr döngüselliğine öncülük ederek, önemli bir dönüm noktasına ulaştık.”
Siemens Gamesa, Almanya'daki Kaskasi açık deniz rüzgâr enerjisi santralinde RecyclableBlades'i kurmak için RWE ile ve gelecekteki açık deniz rüzgâr projelerinde çeşitli RecyclableBlade geri dönüşümlü kanatların kullanılması için EDF Renewables ve wpd ile birlikte çalışıyor.
RWE Renewables Wind Offshore CEO'su Sven Utermöhlen; “Açık deniz rüzgâr çiftliğimiz Kaskasi'yi yeniliklerin test edildiği harika bir tesis olarak sunabildiğimiz için memnunuz. Burada özel çelik gövdeleri test etmeye ve temeller için gelişmiş bir kurulum yöntemi kullanmaya hazırlanıyoruz. Şimdi Kaskasi’de, Siemens Gamesa tarafından üretilen dünyanın ilk geri dönüştürülebilir rüzgâr türbini kanatları kuruluyor. Bu, rüzgâr türbinlerinin sürdürülebilirliğini bir sonraki seviyeye taşımak için önemli bir adım” dedi.