Desiba Enerji, Alman teknolojisi ile üretilen güneş paneli fabrikasını hayata geçiriyor

20 Mart 2017 Dergi: Mart-Nisan 2017

Desiba Enerji, Alman ortağı J.v.G Thoma ile birlikte Türkiye’nin Alman teknolojisi ile üretilen ilk çöl tipi teknolojili güneş paneli fabrikasını hayata geçiriyor. 30 milyon euroluk yatırımla Jurawatt markası altında Mersin’de kurulacak güneş paneli fabrikasının, Türkiye ekonomisine üretim, istihdam ve ihracat anlamında katkıda bulunulması hedefleniyor. Gerçekleştirilen üretim ile yurtdışından yapılan panel ithalatı azalacak, Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki payı artacak. 

Desiba Enerji ve Alman ortağı J.v.G Thoma tarafından ülkemizi enerji liginde üst sıralara taşımak ve sürdürülebilir enerjiye erişimi kolaylaştırmak hedefiyle üretime Nisan ayı itibariyle başlayacak Jurawatt için gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Desiba Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ülkan Delikan, yatırım sayesinde ülkemizin en büyük yerli panel üreticilerinden biri olacaklarını belirtti. Delikan, “Devletimizin adeta ekonomik bir seferberlik ilan ettiği bu günlerde, Türkiye’ye yatırım yapıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Dünya enerji piyasası bir dönüm noktasında bulunuyor. Sürdürülebilir enerjiye erişim, şüphesiz çağımızın en önemli konularından birisi. Küresel enerji talebinin 2040 yılına kadar üçte bir oranında artacağı öngörülüyor, yenilenebilir enerji kaynaklarının, elektrik enerjisi üretimindeki payı da gün geçtikçe artıyor. Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye’nin de önemli bir oyuncu olması ve bu alandaki rekabet gücünü artırması, yenilenebilir enerji çağının gerisinde kalmaması son derece önemli” dedi.

“Dünyaya güneş enerjisi paneli ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz”

Güneş enerjisi sektörünü, gelecekte tüm enerji sistemini dönüştürecek, yepyeni ürün ve hizmetlerin yaratılacağı bir zemin olarak konumlandırmak gerektiğini belirten Delikan, “5 bin 900 m2’si kapalı olmak üzere toplam 43 bin m2’lik alanda kurulu, Nisan ayında faaliyetlerine başlayacak fabrikamızın sağladığı katma değerle ülkemiz ihracatına destek vermesini ve başta yakın coğrafya ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. 400 kişilik istihdam yaratacak yatırımımızın yıllık üretim kapasitesi 400 MW’lık panel üretimini karşılayabilir düzeyde olacak. 2017 yılı üretim hedefimiz ise 200 MW” şeklinde konuştu.

“Alman teknolojisi ile geleneksel panellere göre yüzde 30 daha verimli”

Ülkemizdeki güneş panellerin genellikle Çin teknolojisi ile üretildiğini, bu yatırımın ise Alman teknolojisi sayesinde sektörde büyük bir fark yaratacağını belirten Delikan, “Çöl tipi teknolojisi olarak adlandırılan teknolojimiz sayesinde, 125 santigrat dereceye kadar üretim imkanı sunduğu için 90 derecede devrelerini otomatik olarak kapatan geleneksel panellere göre en az yüzde 30 daha verimli ve uzun ömürlü paneller üreteceğiz” dedi.

J.v.G Thoma Yönetim Kurulu Başkanı Hans Thoma: “Türkiye, güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi”

Toplantıda, Türkiye’ye ve Desiba markasına duydukları güvenden bahseden J.v.G Thoma Yönetim Kurulu Başkanı Hans Thoma ise, “20 yıl önce Almanya’da kurduğumuz global solar panel üretim markası olan J.v.G Thoma ile 6 farklı ülkede yatırımlarımıza devam ediyoruz. Desiba ortaklığında Jurawatt markası ile Türkiye’ye gelmekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi olduğunu ve büyük bir cazibesi olduğunu düşünüyorum. J.v.G Thoma markamızın güneş paneli üretimindeki deneyimi ve Desiba’nın gücü ile Türkiye’de çok başarılı bir iş çıkartacağımıza inanıyoruz” dedi. Slider Altına