Deniz Taşımacılığı Emisyonları Rüzgar Enerjisiyle Azalıyor

25 Nisan 2021 Dergi:

İsveçli deniz taşımacılığı şirketi Wallenius Marine, tasarladığı yeni kargo gemisi ile rüzgar enerjisi kullanarak nakliye emisyonlarını %90 oranında azaltmayı hedefliyor.

Stockholm merkezli şirket, Oceanbird adlı geminin 200 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde olacağını ve 80 metre yüksekliğinde beş adet kanat yelken (WingSail) kullanarak seyahat edeceğini söylüyor. Metal ve kompozit malzemelerden üretilen bu devasa dikey kanat yelkenler, rüzgarı yakalamak için 360 derece dönebiliyor ve fırtınalı havalarda ve köprü altından geçerken gerektiğinde yüksekliklerini %75 oranında azaltabiliyor.

Gemi ayrıca acil durumlarda kullanılabilecek ve limanlarda rahat hareket etmesine yardımcı olacak motorlara sahip olacak ve 7.000 araç kapasitesinde taşıma yapabilecek.

Wallenius Marine’e göre, standart bir geminin Atlantik Okyanusu’nu geçmesi yaklaşık 8 gün sürerken, Oceanbird’ün geçmesi 12 gün sürecek. Şirket, şu anda 7 metre uzunluğundaki bir model test ediyor ve tasarlanan gerçek boyuttaki geminin 2024 yılına kadar suya indirilebileceğini söylüyor.

Şirket, küresel denizcilik topluluğunun iklim değişikliğini durdurmaya yardımcı olmak için daha az fosil yakıt kullanmayı hedeflemesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca tasarımını yolcu gemileri de dahil olmak üzere diğer tekne türlerinde de kullanmayı planlıyor.

Şirketin COO’su Per Tunell, “Vizyonumuz gerçekten sürdürülebilir deniz taşımacılığına giden yolda öncülük etmek, ancak tabii ki başkalarının da bize katılmasını istiyoruz” dedi ve “Bu bir rekabet değil, daha çok hepimizin alması gereken bir yol” diye ekledi. 

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre 2019’da uluslararası deniz taşımacılığı, küresel çapta karbondioksit emisyonlarının yaklaşık %2’sinden sorumluydu. Uluslararası Denizcilik Örgütü, uluslararası deniz taşımacılığından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını 2008 rakamlarına kıyasla 2030 yılına kadar %40 azaltmayı hedefliyor.Slider Altına