Collier Aerospace, Yeni HyperX® Yazılımı ile Kompozit Rüzgâr Türbin Kanatlarını Boyutlandırıyor

07 Mayıs 2022 Dergi:

Yazılım, Koreli ekibin küçük rüzgâr türbini kanatlarının sürdürülebilirliğini geliştirmek amacıyla E-cam Fiber lifler yerine keten elyaf kullanımının fizibilitesinin değerlendirmesine yardımcı oluyor.

Collier Aerospace Corp., JEC World 2022'de yeni HyperX® yapısal analiz ve tasarım yazılımının lansmanı ile birlikte, 7,4 metrelik doğal fiber kompozit rüzgâr türbini kanadının boyutlandırılmasında, bu aracın reel uygulamasına ışık tutuyor. Kanadın geliştirilmesi, Güney Kore'deki Hongik Üniversitesi'ndeki Gemi Mimarisi ve Okyanus Mühendisliği Bölümü ile bir yazılım distribütörü olan Samwon Millennia, Inc. arasındaki bir işbirliği ile gerçekleşti. Amaç, ömrünü tamamlamış kanatların çevresel etkisini azaltmak için E-cam elyafı doğal bitki bazlı keten elyaf takviye ile değiştirmenin uygulanabilirliğini birlikte değerlendirmekti.

Boyutlandırmaya ek olarak, malzemeleri ve katman yerleşimlerini tanımlamak ve kanadın, ekibin tüm performans gereksinimlerini, karşıladığından emin olmak, boyutlarını belirlemek için HyperX yazılım kullanıldı. Yeni yazılım, laminasyon serim dizilimlerini, katman sınırlarını ve serilme düzeni dahil olmak üzere kanadın yapısal tasarım aşamaları boyunca kullanıldı.

Hongik Üniversitesi'nden Profesör Yeonseung (Y.S.) Lee, “Collier Aerospace'in HyperX yazılımının etkileyici işlevselliği, doğal fiber kompozit rüzgâr türbini kanadının tasarımı ve geliştirilmesinde inanılmaz bir fark yarattı. Yazılım, tek seferde değil, tüm gereksinimleri bir kerede optimize ettiğinden, doğal malzemelerin daha düşük mekanik özelliklerine rağmen ekibimizin hızlı bir şekilde uygulanabilir bir çözüme ulaşmasını sağladı. Collier Aerospace tarafından sağlanan uzman desteği, ekibimizin büyük ölçüde doğal liflerle güçlendirilmiş, uygulanabilir bir kanat tasarımı belirlemesine yardımcı oldu” dedi.

Collier Aerospace Mühendislik Direktörü James Ainsworth, “Rüzgâr kanadı projesi için tasarım gereksinimleri, yıllık enerji üretimini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için uygun maliyetli minimum ağırlıkta güvenilirliği içeriyordu. En büyük zorluğumuz, epoksi reçinede E-cam fiberler kadar rijitlik ve dayanıklılık sağlamayan doğal fiber kompozitlerle performans gereksinimlerini karşılamaktı. HyperX yazılımını kullanarak, keten elyaf takviyeli kompozit kanadı optimize etmek amacıyla rotor-kule açıklığını koruyacak sehim limitlerini karşılamak için, kanat açıklığı boyunca her istasyonda spar başlığı konumunu ve gerekli kalınlığı belirlemek suretiyle ağırlığı düşürerek yorulma yüklerini azaltmak ve faydalı ömrü uzatmak için tasarım yardımı sağladık” dedi.

Çevresel etkileri azaltmak

Rüzgâr türbini kanatlarının ticari olarak geri dönüştürülmesinin zor olmasının bir sonucu olarak, çeşitli gruplar, ömrünü tamamlamış kanatları depolamaya göre çevreye daha zararsız bir şekilde elden çıkarma veya sonraki uygulamalarda yeniden kullanım için malzemeyi yeniden gözden geçirme yöntemleri üzerinde çalışıyor. Diğer bir yaklaşım ve Kore Grubunun çalışmasında ele alınan yaklaşım, karbon veya cam elyaf yerine doğal elyaf takviyeleri kullanmayı seçerek tasarım sürecinin başlangıcında çevresel etkiyi azaltmaktır. Birincisi, doğal lifler yetiştirmek, hasat etmek ve temizlemek, karbon veya cam liflerin üretiminden çok daha az enerji yoğundur. İkincisi, canlı bitkilerden türetildikleri için, doğal lifler büyüme döngüleri sırasında karbondioksit ve nitrojeni tutar ve daha sonra kompozit takviye olarak kullanımları sırasında bu gazları bitki dokusunda tutar.

Son kanat tasarımı, doğal elyaf ve e-cam fiber takviyesinden oluşan bir hibrit yapı kullanmaktadır. Orijinal cam elyaf takviyeli kanattan biraz daha ağırdır (%7,4), ancak bu ek ağırlığın doğal elyaf kullanmanın çevresel faydalarını elde etmek için teknik olarak tolere edilebilir olduğu kabul edilmektedir. Şu anda rüzgâr kanatları, vakum infüzyon imalat yöntemi kullanılarak üretilmektedir.

Collier Aerospace'in JEC World 2022 katılımı hakkında ilave bilgi için: www.collieraerospace.com/visitors

Collier Aerospace Hakkında
Collier Aerospace Corporation, kompozit ve metalik yapılar tasarlamak için bilgisayar destekli mühendislik (CAE) yazılımının önde gelen tedarikçilerindendir. Amiral gemisi ürünü HyperX® yazılımı, arıza analizi, stres raporlaması, tasarım boyutlandırma optimizasyonu ve veri izlenebilirliği için yapısal bir çözümdür. Havacılık, uzay lansmanı, otomotiv, rüzgâr enerjisi ve yüksek performanslı sporlar gibi birçok endüstride kullanılmaktadır. Yazılım, tasarımcıların ve mühendislerin ağırlığı azaltmasına, geliştirmeyi hızlandırmasına, tasarımın üretilebilirliğini iyileştirmesine ve sertifikalandırılmasına yardımcı olur. Şirket, 1995 yılında mühendisler Craig ve Ivonne Collier tarafından kurulmuştur ve merkezi Newport News, Virginia'dadır. https://collieraerospace.com


Slider Altına