Çin, Mısır’da Elektrikli Araç Şarj Fabrikası Kuruyor

07 Ekim 2019 Dergi:

Çinli SSE şirketi, Mısır Savunma Üretim Bakanlığı ile elektrikli araç şarj istasyonları üretimi yapacak bir fabrika kuracak. Mısır son dönemde özellikle kamuda elektrikli araç kullanımı teşvik ediyor ve ülkenin bu alandaki alt yapısını genişletmeye çalışıyor. Çinli Foton Motor da nisan ayında Mısır’da elektrikli otobüs üretimi anlaşması imzalamıştı… 
 
Mısır Savunma Üretim Bakanlığı, Çin’in SSE şirketi ile Mısırlı International Limited’in elektrikli araç şarj istasyonları üretecek bir fabrika kurmak için iş birliği yaptığını duyurdu. Mısır’ın ülkede elektrik araç alt yapısını kurmak için çalıştığını belirten bakanlıktan yapılan açıklamada, bu kapsamda elektrikli araç şarj istasyonları endüstrisinin yerelleştirilmesi ve bağlı şirketlerin pil hizmetlerinin büyümesini desteklemeye devam edeceğini belirtildi.
 
Açıklamada, “Mısır’da hükümetin kamu araçlarını fosil yakıt yerine elektrikle çalışacak şekilde değiştiriyor. Mısır’da çağdaş teknolojinin önemli bir simgesi olarak görülen elektrikli araçların, ülkenin karbon emisyonlarını azaltma hedefini desteklemenin yanı sıra daha ucuz, daha güvenli ve çevre dostu olduğu” vurgulandı.
 
Arap ülkeleri ve Afrika’ya da ihracat yapılacak

Mısır’da fabrika yatırımı yapacak olan Çinli SSE şirketinin genel müdürü Pan Fei, elektrikli taşıt şarj istasyonlarının imalatının lokalize edilmesi ve diğer amaçlar için kullanılacak bitmiş pillerin geri dönüşümü konusunda Mısır hükümeti ile iş birliği yapmaktan memnun olduklarını söyledi. Pan Fei, Savunma Üretim Bakanlığı’na ait şirketlerin gelişmiş teknolojik potansiyele, üst düzey eğitimli işçilere ve diğer ülkelere göre çok daha gelişmiş üretim hatlarına sahip olduğunu belirtti. Pan, sahip oldukları teknolojiyle üretecekleri ürünleri, ülkenin iç talebinin yanı sıra Mısır üzerinden Arap ve Afrika ülkelerine ihraç edebileceklerini de sözlerine ekledi.