Çin, Elektrikli Araçta Birinci Oldu

09 Aralık 2019 Dergi:

Yeni bir araştırmaya göre Çin, hem otomobil pili/aküsü hem de elektrikli ve hibrid araç üretiminde dünyanın zirvesinde konumlanıyor. Danışmanlık şirketi Roland Berger ve “fka” araştırma şirketi, “elektrikli araçlar” indeksi, dünyanın yedi büyük otomobil üreticisi ülkeleri arasında Çin’in ilk sırada olduğunu ortaya koydu. Araştırma Avrupa ülkelerinin özellikle de Almanya ve Fransa’nın bu alanda geride kaldığını gösteriyor.
 
Elektrikli ve hibrid araç üretiminde, böylece Almanya baştaki Çin ve daha sonra gelen Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından üçüncü sırada yer alıyor. Öte yandan araştırma konusu tüm ülkelerde elektrikli araçların piyasa payının  çarpıcı oranlarda arttığı gözlemleniyor. Örneğin Çin’de elektrikli ve kısmen elektrikli araçların toplam araç sayısı içindeki oranı ilk kez 2019’un ilk yarısında yüzde beş barajını aşmış bulunuyor.
 
Ayrıca Çin, batarya hücrelerinin üretiminde de ilk sırayı koruyor; gözlemlenen sonuçlar bu açık ara önde gidişin daha da fark yaparak süreceğini gösteriyor. Öyle ki, fka’nın Baş Danışmanı Alexander Busse, başka hiçbir ülkede bu alanın Çin’deki ölçülerde genişleyemeyeceğini belirtiyor. Üstelik ABD, Güney Kore ve Japonya da bu alanda -Çin kadar olmasa da- belirli ölçülerde ilerleme kaydettiklerinden Avrupa ülkeleri öndeki gruba yetişme olanaklarını yitireceğe benziyorlar. Busse, “Çin’de 2017-2022 yılları arasında pil hücrelerinin üretiminin, 2016’dan 2021’e kıyasla yüzde 1000’den fazla artması bekleniyor” dedi.
 Slider Altına